30. 9. 2021
Mesto žiada jasné vysvetlenie k avizovanej reforme nemocníc
Vláda Slovenskej republiky schválila reformu zdravotníctva, v rámci ktorej sa majú nemocnice rozdeliť do piatich kategórií. Hoci oficiálne zoznamy ešte ministerstvo zdravotníctva nezverejnilo, v médiách už kolujú informácie, že reforma sa dotkne aj nemocnice v Malackách. Údajne by sa mala dostať do poslednej kategórie, čo by znamenalo zmenu na doliečovacie a rehabilitačné zariadenie. Podľa rezortu zdravotníctva reforma prinesie menej zbytočných úmrtí, viac zachránených životov a kvalitnejšie podmienky pre prácu zdravotníkov.

Hoci ministerstvo tvrdí, že žiadna nemocnica sa rušiť nebude, Malacky zásadne nesúhlasia s doterajším postupom. „Vnímam, že štát chce reagovať na nedostatok zdravotníckeho personálu a jedným z krokov je reforma nemocničnej siete. Zároveň ale považujem za zarážajúce, že v médiách sa objavili akési neformálne zoznamy – bez toho, aby s nami ministerstvo zdravotníctva akoukoľvek formou komunikovalo. Preto v krátkom čase očakávam, že nás bude rezort kontaktovať, aby verejnosti vysvetlil svoje dôvody a podloženými argumentmi presvedčil, že pre 60 tisíc obyvateľov nášho regiónu sa nezhorší dostupnosť zdravotnej starostlivosti,“ skonštatoval primátor Malaciek Juraj Říha. Keďže je zároveň krajským poslancom, na ostatnom zasadnutí zastupiteľstva BSK požiadal vedenie kraja o jasné vyjadrenie názoru k pripravovaným zmenám.
V prípade, ak by sa nemocnica v Malackách transformovala na doliečovacie a rehabilitačné zariadenie, najbližšia nemocnica pre región dolného Záhoria bude v Bratislave. Primátor Malaciek upozorňuje na riziko horšej dostupnosti zdravotnej starostlivosti: „Jedným z kritérií reformy siete nemocníc je dojazd do 30 minút, čo Malacky možno spĺňajú, avšak niektoré obce nášho okresu určite nie.“
Okrem návrhu na reformu siete nemocníc včera vláda schválila aj výmenu na poste štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva. Od piatku 1. októbra sa ním stane profesor Róbert Babeľa. „Blahoželám pánovi profesorovi k novej pracovnej pozícii. Keďže zhodou okolností býva v Malackách a je aj členom komisie pre vzdelávanie pri našom mestskom zastupiteľstve, verím, že mu budúcnosť malackej nemocnice nie je ľahostajná,“ vyhlásil J. Říha. Ako nám primátor ďalej potvrdil, samospráva Malaciek chce pozvať zástupcu ministerstva na najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva. 

Ľ. Pilzová
foto: Nemocničná, a. s.
Ďalšie
Samospráva
Spoločnosť
26. 1. 2023
Špeciálna prokuratúra zastavila stíhanie primátora

 „Je nepochybné, že sa nestal skutok, pre ktorý sa vedie trestné stíhanie,“ píše sa v…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Kultúra
25. 1. 2023
Múzeum vydalo nový zborník

MCK Malacky - Múzeum Michala Tillnera vydalo nový zborník Malacky a okolie 15, zameraný na…

Zobraziť celý článok