13. 8. 2019
Mesto zabojuje o peniaze na rekonštrukciu kaštieľa
V jeseni tohto roku predloží Mestský úrad Malacky ucelený projekt na komplexnú obnovu fasády, nádvoria, kaplnky a reprezentačných sál pálffyovského kaštieľa. O dotáciu zabojuje s ďalšími samosprávami. 

Rekonštrukcia pálffyovského kaštieľa patrí medzi dlhodobé priority každého vedenia Malaciek. Keďže celkové náklady presahujú štyri milióny eur, je obnova pamiatky podmienená úspechom pri čerpaní peňazí z externých zdrojov. Kaštieľ sa rekonštruuje po etapách. Poslednou najväčšou investíciou bola obnova strechy s krovom a komínmi.

Súčasné vedenie radnice sa opakovane pokúsilo získať väčšie dotácie aj na ďalšie etapy obnovy známej historickej budovy. „Pripravili sme projekty na rekonštrukciu okien a fasády, k čomu nevyhnutne musíme odstrániť vlhkosť základov. Samostatne je spracovaný projekt na rekonštrukciu nádvoria, kaplnky a tiež reprezentačných sál. Potrebujeme však vyše 2,4 milióna eur na spustenie prác, čo sa nám doteraz nepodarilo,” povedal primátor mesta Juraj Říha. Podotkol, že pre úspešnosť žiadosti mesto urobí maximum. „Je to zrejme posledná šanca na úspech. Ak nebudeme úspešní, musíme si spoločne povedať, čo ďalej,“ doložil primátor s tým, že mesto by sa v takom prípade pustilo aspoň do stabilizácie základov pamiatky projektom sanácie vlhkosti, ktorý by financovalo z vlastných zdrojov. 

-red-, Archívne foto z obnovy strechy kaštieľa: I. Sochorová
Ďalšie
Spoločnosť
História
12. 4. 2024
Boli sme sa pozrieť na Enigmu z Malaciek

20. marca sa vBrne začala výstava, ktorej hlavnou hviezdou je stroj Enigma, pochádzajúci zleteckej…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Životné prostredie
12. 4. 2024
Na Mierovom námestí vyrastie prvá mestská lúka

Menej prachu, znižovanie teploty, zadržiavanie vlhkosti priamo na mieste amestské lúky ako…

Zobraziť celý článok