23. 4. 2010
Mesto vyčerpalo všetky možnosti
Neprispôsobiví občania z Družstevnej ulice trápia už dlhšiu dobu svoje okolie. Smetie, otrasné hygienické prostredie, ohrozenie majetku a osôb, narúšanie súkromia sú problémy, s ktorými sa boria nielen bezprostrední susedia, ale aj okolitá ulica. Ide o rodinu, ktorá zdevastovala v našom meste už 3 rodinné domy a byty na Partizánskej ulici a na 7 rokov odišla do susednej obce. Podľa ich slov boli odtiaľ „vyštvaní“ a vrátili sa koncom roka 2008 do Malaciek. Na základe podnetov od rozličných inštitúcií mesto v súčinnosti s úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, hygienickou správou začalo situáciu riešiť. Oddelenie územného rozvoj a životného prostredia spolu s referátom sociálnej pomoci klientskeho centra vykonáva pravidelné kontroly, ktorých účelom je likvidácia odpadkov a smetí, ako aj hygiena prostredia.
Dnes mestský úrad navštívili aj zástupcovia Úradu splnomocnenca pre rómske komunity za účelom prešetrenia daného problému. Po hodinovom ,,skladaní účtov“ skonštatovala riaditeľka odboru stratégie a regionálnej politiky Úradu splnomocnenca PhDr. Alena Buksová, že mesto využilo všetky dostupné nástroje a právomoci na to, aby  situáciu v tejto rodine riešilo. Pozastavila sa nad stanoviskom úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré označila ako nedostatočne razantné. Hygienik taktiež len skonštatoval, že na základe jeho šetrenia nemôže vo veci konať. Ako sa v jeho správe uvádza, rodinný dom s obytnou plochou 49m2 obýva 34 osôb.  Hygienu vykonávajú v detskej vaničke a toaletu priamo na dvore, pričom k dispozícii majú 1 suché WC.
Dva páry obyvateľov sú majiteľmi jedného z pôvodných domčekov a aj časti pozemku na spoločnom dvore.  Medzičasom si však táto početná rodina dostavala na cudzích pozemkoch rozličné prístavby bez povolenia a bez vysporiadania. Momentálne im plynie lehota na doloženie dokladov, ktorými by dokázali, že možné povolenie stavby nie je v rozpore s verejným záujmom. „Som odhodlaný čiernu stavbu nekompromisne odstrániť,“ povedal na margo nelegálnych stavebných úprav primátor mesta Jozef Ondrejka a pokračuje: „ Je mi nesmierne ľúto obyvateľov okolitých domov, ale mesto už zrejme vyčerpalo všetky zákonné možnosti, čo však neznamená, že nebudeme ďalej hľadať ako ochrániť sporiadaných občanov pred tými neprispôsobivými.“
Zástupcovia Úradu splnomocnenca pre rómske komunity navštívili túto rodinu osobne a aj okolitých susedov. Nimi navrhované riešenie je výstavba nízkonákladových domov, resp. bytov pre sociálne slabých obyvateľov. Prezentovali, že ide o problém, ktorý musí riešiť predovšetkým samospráva. „Mesto nemá vôľu a ani finančné prostriedky na investovanie do takýchto obyvateľov, máme tu iných občanov, ktorí potrebujú našu pomoc,“ dodal primátor mesta.
/iša/

Ďalšie
Oznamy
Voľby
4. 3. 2024
Voľby prezidenta 2024: Dôležité dátumy

sobota 23. marec 7.00 – 22.00 h 1. kolo sobota 6. apríl, 7.00 – 22.00 h prípadné 2. kolo…

Zobraziť celý článok
Oznamy
Voľby
4. 3. 2024
Voľby prezidenta 2024: Ste v zozname voličov?

Občania (voliči) majú možnosť overiť si, či sú zapísaní v stálom zozname voličov a či sú údaje o…

Zobraziť celý článok