19. 12. 2013
Mesto urobilo ďalší krok vpred v rekonštrukcii kaštieľa

Mesto Malacky uspelo koncom leta so  žiadosťou o finančnú podporu na rekonštrukciu kaštieľa. Od Ministerstva kultúry SR získalo dotáciu na projektovú dokumentáciu. Tá je už v súčasnosti spracovaná.

Mesto Malacky získalo od Ministerstva kultúry SR dotáciu na I. a II. fázu komplexnej obnovy Pálfiovského kaštieľa – detailné rozpracovanie projektovej dokumentácie. Dotácia je v hodnote 25 000 eur. Spolufinancovanie mesta Malacky je 5%, t.j. 1 500 eur. Finančná podpora MK SR je z programu Obnovme si svoj dom, ktorého účelom je ochrana, obnova a rozvoj kultúrneho dedičstva. 

Projektová dokumentácia je nevyhnutným predpokladom k uchádzaniu sa o nenávratné zdroje financovania samotnej obnovy kaštieľa. Mesto teraz sleduje možnosti a čaká na vhodné výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácií.
Pálfiovský rodový kaštieľ zažíval počas štyroch storočí svojej existencie jednu skúšku za druhou. Bol vznešeným sídlom urodzeného rodu, františkánskym internátom, vojenským skladom, socialistickou nemocnicou i príbytkom pre bezdomovcov. To všetko zanechalo na ňom známky. Známky skazy, a nie malé.

Od septembra 2007 patrí kaštieľ mestu, ktoré postupne realizuje projekt jeho rekonštrukcie a ďalšieho využitia. Na konci všetkých plánov je obnovená historická a kultúrna pamiatka, ktorá slúži verejnosti, občanom Malaciek i návštevníkom.
Už dnes môžete absolvovať jeho prehliadku a vypočuť si zaujímavosti z histórie kaštieľa aj rodu Pálfiovcov. Po celý rok sa tam konajú výstavy, najmä umelecké. Na nádvorí sa môžete zahľadieť do hlbín studne, ktorú stráži jeleň, erbové zviera Pálfiovcov. A prechádzky okolo kaštieľa v zrenovovanom Zámockom parku sa tiež stali obľúbenou aktivitou mnohých z nás.

– M. Janotová –

Ďalšie
Spoločnosť
30. 11. 2023
Nový podcast MALACKY NAHLAS - prvý diel

Milí Malačania, začíname s novým podcastom MALACKY NAHLAS. Budeme sa v ňom venovať dôležitým a…

Zobraziť celý článok
Doprava
Rozvoj
29. 11. 2023
Rekonštrukcia Ulice Martina Benku bude pokračovať na jar

Bratislavská vodárenská spoločnosť už skončila kompletnú rekonštrukciu vodovodu a kanalizácie na…

Zobraziť celý článok