13. 5. 2013
Mesto pomôže s rekonštrukciou Svätých schodov

Mesto Malacky vyhovelo žiadosti Rímskokatolíckej cirkvi, Farnosti Najsvätejšej Trojice o dotáciu na rekonštrukciu Svätých schodov. Poskytne na ňu viac ako 22 tisíc eur. Použité budú na opravu troch oltárov v Kaplnke Svätých schodov.

Sväté schody sú zatvorené už nejaký čas. Táto významná pamiatka, ktorá má už 352 rokov, potrebuje obnovu. Náklady sa šplhajú do desiatok tisíc eur. Nutná je nielen oprava schodov a kaplnky ako takých, ale aj elektriny, osvetlenia, okien a dverí.

Malacky sú vďaka Svätým schodom ojedinelým pútnickým miestom. Sväté schody pripomínajú Ježišovo kráčanie po schodoch do siene rímskeho vladára v Jeruzaleme Pontiusa Piláta. Keď židia odsúdili Krista na smrť, potrebovali totiž od Piláta podľa vtedajších platných zákonov súhlas na vykonanie tohto rozsudku. Neskôr boli schody prenesené do Ríma a veriaci ľud tam konal kolenačky pobožnosti na pamiatku Kristovho utrpenia.

Keďže každý veriaci nemá možnosť putovať do Ríma, zrodila sa túžba priblížiť si iným spôsobom udalosti utrpenia Krista. Tak sa rozšírila napríklad pobožnosť krížovej cesty a na niektorých miestach sa začali vyhotovovať aj schody podľa Svätých schodov v Ríme. Túto myšlienku zrealizoval  zakladateľ františkánskeho kláštora v Malackách.

Viac o Svätých schodoch sa dočítate na http://www.malacky.fara.sk/.

– mija –

Ďalšie
Šport
5. 6. 2023
Boris Bojanovský je tretíkrát majstrom SR 

Basketbalová extraliga má za sebou sezónu 2022/2023. Siedmy finálový zápas v pondelok 29. mája…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
1. 6. 2023
Verejnosť proti humanitárnemu centru

Na rokovanie mestského zastupiteľstva 30. mája prišli obyvatelia mesta vo vyššom počte než obvykle…

Zobraziť celý článok