25. 8. 2015
Medzinárodný splav Dunaja 2015

Skupina vodákov zo združenia FRETI Malacky sa v júli zúčastnila na Medzinárodnom splave Dunaja – Tour International Danubien (TID), ktorý je predovšetkým starou vodáckou tradíciou, ale aj prezentáciou krajín i samotných organizátorov. Ide o vodno-turistické podujatie, ktoré pre mnohých predstavuje aj vrchol vodáckej sezóny.

Tento rok si účastníci pripomenuli 60 rokov existencie podujatia. Keďže sa ho podarilo organizovať počas rôznych politických období, je to dôkaz, že Dunaj nerozdeľuje, ale spája. 

Na TID sa každoročne zúčastňujú desiatky lodí z celej Európy. Skalní vodáci splavujú rieku Dunaj od nemeckého Ingolstadtu až po bulharskú Silistru (Čierne more) a počas 9 etáp splavia za každého počasia 2795 km. K flotile sa zvyknú pripájať aj ďalší, vždy na úseku svojej krajiny. Slováci a Česi sa väčšinou splavujú z Bratislavy po Štúrovo.

Vo štvrtok 9. júla skoro ráno bol ruch v lodenici Karloveskej zátoky väčší ako inokedy. To si vodáci – účastníci TID pripravovali člny, kontrolovali výstroj, aby bez problémov stihli do 11. hodiny prejsť plavebnou komorou v Čunove a o ďalšiu hodinu zasa plavebnou komorou v Dunakiliti. Pre oneskorencov zostali mohutné brány zavreté a ostala im len namáhavá a potupná cesta prenášania lodí cez hrádze plné komárov a buriny.

Skupine vodákov zo združenia FRETI Malacky sa napriek technickým problémom podarilo tesne stihnúť časový limit a prikotviť k desiatkam plavidiel čakajúcim na zaujímavý okamih, keď sa mohutné brány plavebnej komory zavrú a hladina vody v komore začne s plavidlami klesať. Uvedomujúc si vysokú hladinu mohutného Dunaja nad hlavam, hádam každému v tej chvíli napadlo, či to inžinieri – stavbári kedysi dobre prepočítali…

Všetko však dobre dopadlo a naši vodáci odveslovali spomínanú trasu z Bratislavy do Štúrova.
 
Text, foto: Milan Merc 

Ďalšie
Práca
Oznamy
22. 7. 2024
Okresný súd Malacky informuje o voľnom pracovnom mieste

Okresný súd Malacky informuje o voľnom štátnozamestnaneckom mieste v dočasnej štátnej službe vo…

Zobraziť celý článok
Voľný čas
Podujatia
18. 7. 2024
Modelárska šou už tento víkend

Prvé tohoročné letné stretnutie leteckých modelárov sa uskutoční už tento víkend (20. a 21. júla).…

Zobraziť celý článok