23. 5. 2024
Maturanti z cirkevného gymnázia zasadili pamätný strom

Maturanti majú v tomto období plnú hlavu skúšok a myšlienok na budúcnosť. Tí z cirkevného gymnázia využili príležitosť a v Zámockom parku spoločne zasadili mladý platan. Strom im bude pripomínať spoločné radosti a starosti študentského života. 

            Stromy nie sú krátkodobým projektom. Výsledky sa neukážu ani o pár minút, ani dní, naopak: bude trvať roky či desaťročia, kým sa tenučký stromček zmení na skutočný urastený strom. Kým sa tak stane, maturanti už dávno nebudú stredoškolákmi a aj na časy vysokej školy budú iba spomínať.

            Študentom počas sadenia veľmi do reči nebolo a za svoju „hovorkyňu“ si vybrali svoju triednu učiteľku Lenku Ballekovú. „Raz ten strom ukážete vnúčatám,“ snažila sa svojich zverencov podnietiť k väčšej komunikatívnosti. To nič, vysvetliť cudziemu vnútornú motiváciu môže byť ťažké, najmä keď máte hlavy plné myšlienok na budúcnosť.

I keď je pre -násťročných predstava o vnúčatkách vzdialená, raz si možno naozaj práve vďaka platanu v Zámockom parku spomenú na dobu, keď po svete chodili so zelenými stužkami.

            Miesto na sadbu bolo vopred dané: celkom symbolicky v tieni starších stromov neďaleko zámku. Netreba sa báť, dobre podoprený platan javorolistý si svoje miesto pod slnkom rýchlo nájde.

            Odpoveď na otázku, čo ich k sadbe stromu viedlo, si s presvedčivou jednotou síce nechali pre seba, no keď sme sa pýtali, čo keby stromu niekto ubližoval, odpoveď bola rýchla a presvedčivá. Dobre vám radím, na ten strom im nesiahajte.  

            Možno z tejto jednorazovej akcie vznikne pekná tradícia sadenia stromov maturantmi. Možno sa v ich tieni budú raz naozaj stretávať. Koniec-koncov, stromov nikdy nie je dosť, a Zámocký park je toho jasným dôkazom.  Nech sa teda maturantom i stromu darí. 

Text a foto: J. Hargaš

Ďalšie
Práca
Oznamy
21. 6. 2024
MsCSS hľadá pomocnú silu do kuchyne

Zamestnávateľ: Mestské centrum sociálnych služieb MalackySídlo: 1. mája 9, 901 01 MalackyPracovné…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 6. 2024
Zo stolnotenisového Pezinka prišla dobrá správa

Naši mladší žiaci Martin Sloboda a Róbert Žáček vybojovali na majstrovstvách kraja v družstvách 2.…

Zobraziť celý článok