11. 6. 2018
Malí divadelníci zožali celoslovenský úspech
Koncom mája sa v Šali uskutočnil 47. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky detskej dramatickej tvorivosti Zlatá priadka 2018. Svoj talent predviedlo 15 súborov z celého Slovenska, vrátane malackých divadelníkov, ktorí si zo súťaže odniesli skvelé ocenenie. 

Zlatá priadka je súťaž s dlhoročnou tradíciou, na ktorej sa každý rok stretávajú najlepšie detské divadelné súbory zo Slovenska, aby prezentovali svoju tvorivosť, fantáziu a talent. Hlavným cieľom podujatia je nadobúdať vedomostí a zručnosti prostredníctvom umeleckej tvorby v oblasti detskej dramatickej tvorivosti. 

Deti z Detského divadelného štúdia Divadla na Hambálku vystúpili s predstavením Opletanček, za ktoré získali nielen skvelé slovné hodnotenie, ale aj zlaté pásmo a diplom za najlepší scenár. Hlavnými aktérmi boli detské talenty Natálka GlembusováAdam Albert. Opletanček je príbeh o mladom manželskom páre tužiacom po dieťati. Keďže sa im sen nesplnil, potomka si uplietli. Následnú výchovu však nezvládli a z Opletančeka, ktorý bol zahrňovaný prehnanou láskou, sa stal sebecký a pahltný pletenec, ktorý svojich rodičov prerástol a požral. Ide teda o akési zrkadlo opičej lásky.  Podobné situácie nastávajú často aj v reálnom živote, čo bolo impulzom pre vznik tohto predstavenia. „Doba sa mení a my, prirodzene, tiež, preto si dovolím apelovať na rodičov: menej úzkostlivosti a strachu o deti, tiež menej očakávaní, a naopak, určenie hraníc a zároveň priestor pre dobrodružné detstvo s kamarátmi, s mastným chlebom v ruke a zväčšujúcim sklíčkom a inými prepotrebnými tajnosťami vo vreckách,“ vysvetlila režisérka Štúdia mladých Divadla na hambálku a autorka scenára Beáta Reifová.

Deti z Divadla na Hambálku zvládli svoje vystúpenie bravúrne, o čom svedčí i vysoké hodnotenie odbornej poroty. Za umiestnenie a reprezentáciu je potrebné poďakovať nielen účinkujúcim, ale aj rodičom, bez ktorých by úspech nebol možný. „My môžeme robiť s deťmi veľmi pekné veci, ale podstatné je to, aby som mala dobrých rodičov na spoluprácu. Bez ich porozumenia a ústretovosti by to nešlo,“ povedala B. Reifová.  Úspech dosiahnutý na Zlatej priadke je výsledkom celého súboru a všetkých, ktorí sa na príprave predstavenia podieľali. Režisérka zároveň ďakuje aj riaditeľke Mestského centra kultúry v Malackách Jane Zetkovej  za to, že divadelníkom umožňuje skúšať v priestoroch centra i mimo vyhradeného času.

Text: N.Bednáriková, foto: B.Reifová


Ďalšie
Bezpečnosť
Oznamy
14. 6. 2024
Dnes o 12.00 h bude skúška sirén

V piatok 14. júna sa o 12.00 h na celom území Slovenska uskutoční preskúšanie varovnej siete sirén…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Rozvoj
13. 6. 2024
Podcast MALACKY NAHLAS - 7. diel

Vďaka dotácii vyše 1,5 milióna eur sa bude revitalizovať vnútroblok na Záhoráckej. Čo všetko to…

Zobraziť celý článok