22. 6. 2007
Malacky po veternej smršti

Štvrtok (21. 6.) podvečer silný vietor a dážď neobišli ani Malacky. Bilancia nie je dobrá, hoci pri niekoľkých zdevastovaných strechách, vyvrátených  a polámaných stromoch sa treba tešiť, že ľudia zostali bez úrazu. Len o vlások unikli katastrofe pracovníci firmy Lesotrans, ktorá sa podieľa na rekonštrukcii pravej strany Zámockého parku. Len pár metrov od miesta, kde čistili priestor a pripravovali ho na výsev trávy, vietor vyvrátil štyri lipy. Ich korene boli odhnité.

Z trsu líp jedna vyvalená s koreňom spôsobila nalomenie a naklonenie ďalších stromov, preto bude nutné aj tie vyrúbať. Okrem toho vo výške cca 7 m sa odlomil asi 200-ročný jaseň tesne a spadol k chodníku. Starý hrubý strom, pod ktorým hľadali tieň škôlkari z Kollárovej ulice, takisto ráno našli vyvalený s koreňmi. „Až by sme plakali,“ povedala zástupkyňa riaditeľky M. Hajdinová, keď príslušníci hasičského a záchranného zboru pre očami detí i personálu pílili konáre.

Na Partizánskej ulici podobne dopadol gaštan pri trati. Leží vyvalený a čaká na odstránenie. V súčasnosti je situácia sťažená, pretože mestská firma TEKOS, ktorá sa má na likvidácii kalamity podieľať, pomáha pri prípravách na StreetFest, ktorý sa v malackom Zámockom parku začína už dnes.

Okrem stromov vietor spôsobil škody na strechách. Jednou zo zasiahnutých bola aj strecha nedávno zrekonštruovaného Mestského centra kultúry, Strhnutá krytina aj s izoláciou a dážď spôsobili okamžité rozsiahle zatekanie do galérie. Pracovníčky knižnice stihli pohotovo odpratať vystavené exponáty, takže aktuálna výstava sa ruší. Budova MCK patrí mestu a je poistená. Oprava však istý čas potrvá a galéria musí byť zatvorená.


Viac fotografií nájdete tu – vo fotogalérii.

 

Ďalšie
Šport
17. 4. 2024
Záhoráci budú bojovať v skupine o 5. – 8. miesto. S Považskou Bystricou…

V stredu 10. apríla odohrali hádzanári Záhoráci Stupava/Malacky domáci extraligový zápas s…

Zobraziť celý článok
Životné prostredie
Doprava
17. 4. 2024
Do práce na bicykli 2024: už sa môžete registrovať

Malacky sa opäť zapojili do kampaneDo práce na bicykli, vďaka čomu sa už môžu registrovať…

Zobraziť celý článok