22. 6. 2007
Malacky po veternej smršti

Štvrtok (21. 6.) podvečer silný vietor a dážď neobišli ani Malacky. Bilancia nie je dobrá, hoci pri niekoľkých zdevastovaných strechách, vyvrátených  a polámaných stromoch sa treba tešiť, že ľudia zostali bez úrazu. Len o vlások unikli katastrofe pracovníci firmy Lesotrans, ktorá sa podieľa na rekonštrukcii pravej strany Zámockého parku. Len pár metrov od miesta, kde čistili priestor a pripravovali ho na výsev trávy, vietor vyvrátil štyri lipy. Ich korene boli odhnité.

Z trsu líp jedna vyvalená s koreňom spôsobila nalomenie a naklonenie ďalších stromov, preto bude nutné aj tie vyrúbať. Okrem toho vo výške cca 7 m sa odlomil asi 200-ročný jaseň tesne a spadol k chodníku. Starý hrubý strom, pod ktorým hľadali tieň škôlkari z Kollárovej ulice, takisto ráno našli vyvalený s koreňmi. „Až by sme plakali,“ povedala zástupkyňa riaditeľky M. Hajdinová, keď príslušníci hasičského a záchranného zboru pre očami detí i personálu pílili konáre.

Na Partizánskej ulici podobne dopadol gaštan pri trati. Leží vyvalený a čaká na odstránenie. V súčasnosti je situácia sťažená, pretože mestská firma TEKOS, ktorá sa má na likvidácii kalamity podieľať, pomáha pri prípravách na StreetFest, ktorý sa v malackom Zámockom parku začína už dnes.

Okrem stromov vietor spôsobil škody na strechách. Jednou zo zasiahnutých bola aj strecha nedávno zrekonštruovaného Mestského centra kultúry, Strhnutá krytina aj s izoláciou a dážď spôsobili okamžité rozsiahle zatekanie do galérie. Pracovníčky knižnice stihli pohotovo odpratať vystavené exponáty, takže aktuálna výstava sa ruší. Budova MCK patrí mestu a je poistená. Oprava však istý čas potrvá a galéria musí byť zatvorená.


Viac fotografií nájdete tu – vo fotogalérii.

 

Ďalšie
Spoločnosť
1. 6. 2023
Verejnosť proti humanitárnemu centru

Na rokovanie mestského zastupiteľstva 30. mája prišli obyvatelia mesta vo vyššom počte než obvykle…

Zobraziť celý článok
Zdravotníctvo
31. 5. 2023
Urgentný príjem v Nemocnici Malacky pokračuje

Nemocnica Malacky predlžuje činnosť urgentného príjmu. Na spoločnom postupe sa dohodlo vedenie…

Zobraziť celý článok