19. 2. 2013
Malacky hostia festival Jeden svet

Aj tento rok Mestské centrum kultúry ponúka „koštovku“ z medzinárodného festivalu Jeden svet. V stredu 20. 2. od 19.00 h premietneme filmy k aktuálnym témam.

Diváci sa môžu tešiť na jedinečný pohľad na hospodársku a spoločenskú krízu v Grécku očami 14 kameramanov a fotografov. Film Prizmou gréckej krízy nakrútili priamo grécki tvorcovia. 0800 800 818 je film o obchodovaní s bielym mäsom, do ktorého môže padnúť ktokoľvek. Tento film vytvoril slovenský režisér. Večer uzavrieme pohľadom na ekologickú katastrofu, ktorá prebudila z letargie usporiadanú japonskú spoločnosť. Japonsko po Fukušime naktrútil nemecký tím filmárov.  Festival Jeden svet v Malackách ponúka spoločenské témy, ktoré sa nás v globálnom svete dotýkajú. Veríme, že sme pre vás vybrali zaujímavé témy a aspoň takouto skrátenou formou priblížime už 13. ročník medzinárodného festivalu Jeden svet. Vstupné je 2,50 €, pre členov FK 1,50 €.

–  MCK –

 

Anotácie

Prizmou gréckej krízy
Hospodárska a spoločenská kríza v Grécku z pohľadu 14 kameramanov a fotografov.
Nikos Katsaounis, Nina Maria Paschalidou / Grécko / 2011 / 62 min.
 
V decembri 2008 v Aténach polícia zastrelila pätnásťročného študenta Alexandrosa Grigoropoulosa. Jeho vražda bola spúšťacím mechanizmom masových protestov v Grécku a v niektorých ďalších európskych štátoch. Za týmto prejavom nespokojnosti však bola skôr dlhotrvajúca hospodárska a spoločenská kríza. Na začiatku roku 2010 sa štrnásť fotografov a kameramanov rozhodlo, že sa ju pokúsia zachytiť zo svojho uhla pohľadu. Vo všetkých kútoch Grécka skúmali, ako sa v posledných rokoch zmenila nálada ľudí, životné prostredie a ekonomická situácia. Autori načúvali starým ľuďom, prisťahovalcom z Egypta či vodičom kamiónov, politológom aj historikom. Výsledkom je pestrá mozaika názorov, ktorých spoločným menovateľom je frustrácia z politiky, nefungujúcich verejných inštitúcií, zadlženosti a zničenej krajiny. Ale tiež nádej, že súčasné problémy sú cestou k novému smerovaniu krajiny. „Potreba tvoriť niečo nové vychádza z hladu, nie z plného brucha. Verím, že kríza je dobrá,“ hovorí v závere profesor výtvarného umenia v Aténach.


0800 800 818
Dokumentárny film o obchodovaní s ľuďmi
Do pasce obchodníkov s ľuďmi môže padnúť ktokoľvek z nás.
Marcel Pázman / Slovensko / 2011 / 29 min.

Obchod s ľuďmi je popri obchode s drogami a so zbraňami jedným z najvýnosnejších nelegálnych obchodov na svete. Pre obchodníkov je to biznis ako ktorýkoľvek iný – jediným rozdielom je, že tovarom sú ľudia. Obchodníci ich zneužívajú, vykorisťujú a nútia rôznymi – i neľudskými spôsobmi a prostriedkami – len aby na nich zarobili. Metódy obchodníkov sú čoraz sofistikovanejšie a spôsoby získavania nových obetí čoraz zákernejšie. Do pasce obchodníkov s ľuďmi môže padnúť ktokoľvek z nás. Odhaduje sa, že len v Európe sa stane obeťami obchodovania s ľuďmi každoročne 250 tisíc ľudí. Film predstavuje tento akútny problém našej spoločnosti na reálnych príbehoch reálnych ľudí. O svojich osudoch hovoria obete – muž nútený žobrať v Taliansku, žena donútená pracovať bez mzdy v Anglicku, muž vykorisťovaný na stavbe v Anglicku a žena donútená pracovať v sexbiznise vo Švajčiarsku. Aké ľahké je spadnúť do osídiel obchodníkov s ľuďmi, by mohli rozprávať ďalší, ktorí uverili fiktívnej pracovnej agentúre. Film vznikol s finančnou podporu Rady vlády SR pre prevenciu kriminality, Audiovizuálneho fondu, Veľvyslanectva Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a Veľvyslanectva Holandského kráľovstva v Slovenskej republike.

Japonsko po Fukušime
Ekologická katastrofa, ktorá prebudila z letargie usporiadanú japonskú spoločnosť. 
Julia Leser, Clarissa Seidel / Nemecko / 2011 / 72 min.

Aká závažná udalosť by prebudila z letargie tradičnú, usporiadanú japonskú spoločnosť? Tak znie ústredná otázka dokumentárnej snímky Rádioaktivisti: Japonsko po Fukušime nemeckých režisérok Julie Leser a Clarissy Seidel. Na pozadí vlny protestov proti atómovej energetike, vyvolaných katastrofou vo fukušimskej elektrárni, ktorých sa v prvej polovici roku 2011 v Tokiu zúčastnili desaťtisíce ľudí, odkrýva film sociálne a kultúrne zmeny, ktorými japonská spoločnosť v súčasnosti prechádza. Snímka si v názve pohráva s dvomi témami, ktoré hýbu krajinou vychádzajúceho slnka: rádioaktivitou, spojenou práve s tragédiou vo Fukušime, a aktívnym prejavom nesúhlasu s usporiadaním, hodnotami a vývojom súčasnej japonskej spoločnosti. Snímka je tiež zaujímavou sondou do sveta bujnejúcich alternatívnych subkultúr, ktorých zástupcovia sa nechcú uspokojiť s konzumnými hodnotami väčšinovej spoločnosti. A ako ukazuje film, ich hlas je v dnešnom Japonsku stále silnejší.

Ďalšie
Šport
18. 4. 2024
Stolnotenisová mládež boduje

Stolnotenisová mládež sa za ostatné týždne zúčastnila dvoch turnajov. Spomedzi reprezentantiek a…

Zobraziť celý článok
Šport
17. 4. 2024
Záhoráci budú bojovať v skupine o 5. – 8. miesto. S Považskou Bystricou…

V stredu 10. apríla odohrali hádzanári Záhoráci Stupava/Malacky domáci extraligový zápas s…

Zobraziť celý článok