21. 12. 2016
Malacký betlehem obdivujú deti i dospelí

K symbolom Vianoc neodmysliteľne patrí betlehem, teda zobrazenie Svätej rodiny, pastierov, troch kráľov, anjelov a prípadne zvierat. Naše mesto má svoj historicky prvý betlehem. Je vystavený pri strome vo vianočnej dedinke v centre mesta a možno pri ňom postáť, obdivovať ho alebo sa pri ňom pomodliť.

Autorom postáv v životnej veľkosti je rezbár Alojz Machaj z Plaveckého Štvrtka a spolupracovníkmi boli Peter Šrank a Miroslav Kinder.

Dva betlehemy majstra Machaja možno v tomto období vidieť aj v našom hlavnom meste – jeden je v Primaciálnom paláci a druhý na nádvorí Bratislavského hradu. Ako nám prezradil, ten náš, malacký, je veľmi špecifický. „Jednotlivé postavy sú jemne kolorované olejovými farbami. Vytvoril som ich z duba a jelše, Ježiško je z javora. Všetko sú to odolné druhy dreva,“ začal svoje rozprávanie majster Machaj. Výroba trvala mimoriadne krátko, iba mesiac: „Môj prístup k tomu, čo práve tvorím, vychádza z témy. Priznávam ale, že čím som starší, tým viac to prežívam.“

Pozorní návštevníci vianočnej dedinky si všimli, že črty tvárí postáv malackého betlehemu sú prirodzené, čo nebýva vždy pri takomto diele samozrejmosťou. Pán Machaj na to poeticky reaguje, že necháva „hovoriť“ samotný materiál: „Drevo si to vypýta, tie črty prídu samy. Najviac nehy vychádza z tváre Jezuliatka a Panny Márie.“  

Výrobu malackého betlehemu finančne podporili Vojenské lesy a majetky SR, za čo im v mene celého mesta a obyvateľov srdečne ďakujeme.

Text a foto: Ľ. Pilzová

Ďalšie
Voľný čas
Podujatia
18. 7. 2024
Modelárska šou už tento víkend

Prvé tohoročné letné stretnutie leteckých modelárov sa uskutoční už tento víkend (20. a 21. júla).…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Cyklotrasy: otázky verejnosti (3)

Náš seriál opravidlách cestnej premávky na cyklotrasách avich okolí pokračuje ďalším dielom. Znovu…

Zobraziť celý článok