21. 12. 2016
Malacký betlehem obdivujú deti i dospelí

K symbolom Vianoc neodmysliteľne patrí betlehem, teda zobrazenie Svätej rodiny, pastierov, troch kráľov, anjelov a prípadne zvierat. Naše mesto má svoj historicky prvý betlehem. Je vystavený pri strome vo vianočnej dedinke v centre mesta a možno pri ňom postáť, obdivovať ho alebo sa pri ňom pomodliť.

Autorom postáv v životnej veľkosti je rezbár Alojz Machaj z Plaveckého Štvrtka a spolupracovníkmi boli Peter Šrank a Miroslav Kinder.

Dva betlehemy majstra Machaja možno v tomto období vidieť aj v našom hlavnom meste – jeden je v Primaciálnom paláci a druhý na nádvorí Bratislavského hradu. Ako nám prezradil, ten náš, malacký, je veľmi špecifický. „Jednotlivé postavy sú jemne kolorované olejovými farbami. Vytvoril som ich z duba a jelše, Ježiško je z javora. Všetko sú to odolné druhy dreva,“ začal svoje rozprávanie majster Machaj. Výroba trvala mimoriadne krátko, iba mesiac: „Môj prístup k tomu, čo práve tvorím, vychádza z témy. Priznávam ale, že čím som starší, tým viac to prežívam.“

Pozorní návštevníci vianočnej dedinky si všimli, že črty tvárí postáv malackého betlehemu sú prirodzené, čo nebýva vždy pri takomto diele samozrejmosťou. Pán Machaj na to poeticky reaguje, že necháva „hovoriť“ samotný materiál: „Drevo si to vypýta, tie črty prídu samy. Najviac nehy vychádza z tváre Jezuliatka a Panny Márie.“  

Výrobu malackého betlehemu finančne podporili Vojenské lesy a majetky SR, za čo im v mene celého mesta a obyvateľov srdečne ďakujeme.

Text a foto: Ľ. Pilzová

Ďalšie
Voľný čas
Spoločnosť
Celomestské podujatia
Kultúra
6. 12. 2023
Horí prvá sviečka na adventnom venci

Kostolom Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Malackách sa vnedeľu 3. decembra niesli tóny…

Zobraziť celý článok
Bezpečnosť
Oznamy
4. 12. 2023
Plán činnosti vo vojenskom obvode na mesiac december 2023

ilustr. foto: www.mod.gov.sk Kompletné info na www.mosr.sk

Zobraziť celý článok