4. 1. 2019
Malackí zberači vynosili z lesov tony odpadu
Sú mladí, múdri a dobrovoľne sa stali smetiarmi. Za tri roky povynášali z lesných porastov Malaciek a okolia už deväť veľkoobjemových kontajnerov odpadu. 

Na začiatku bolo zopár spolužiakov z Gymnázia na Ul. 1. mája. Upratovali vo svojom voľnom čase a na vlastné náklady, vrátane odvozu neporiadku na zberný dvor. K Patrikovi Cigánekovi, Jánovi Kunštekovi, Tomášovi BeňoviBorisovi Pálkovi sa postupne pridávali ďalší spolužiaci, kamaráti i rodinní príslušníci. Dnes sú z gymnazistov vysokoškoláci a do čistenia nášho okolia sa ich zapája zhruba dvadsať.
 
Na jeseň medzi seba pozvali aj verejnosť. Počas Svetového dňa upratovania sa veru zišla každá ruka, veď z lesíka na konci ulice Boženy Nemcovej povynášali jeden vrchovato naplnený veľkoobjemový kontajner, a lokalita stále nie je vyčistená. „Plánujeme sa na miesto vrátiť a dokončiť to. Ľudia si tam urobili čiernu skládku, ktorá už zarastá, a jeden kontajner na ňu nestačil,“ vysvetlil jeden zo zakladateľov dobrovoľníckeho združenia Malackí zberači J. Kunštek.
 
Mladí ľudia v uplynulom roku vyčistili napríklad okolie potoka Malina pri Továrenskej ulici, Tri duby, porasty pri Včelnici, prostredie okolo mosta pri BVS, okolie štyroch rybníkov, ale aj priestor pri garážach za Kauflandom a porasty v blízkosti svojich domov. Vďaka tomu, že sa im podarilo nadviazať spoluprácu s mestom a so spoločnosťou Tekos, nemusia si už z vlastných úspor kupovať rukavice a vrecia. „Aj keď máme svoje študijné povinnosti, naďalej sa chceme stretávať a skrášľovať okolie nášho mesta. V roku 2018 sme zorganizovali zhruba desať väčších zberov,“ dodáva J. Kunštek.
 
Z lesov povynášali okrem plastových fliaš a plechoviek aj pneumatiky, káble, sanitu, obkladačky, elektrospotrebiče, sklá, autosúčiastky, ba našli sa aj hračky, oblečenie či gramofónové platne. 

Text: -slo-, foto: Malackí zberači
Ďalšie
Spoločnosť
Podujatia
Oznamy
19. 4. 2024
Bezplatné právne poradenstvo pre všetkých

Slovenská advokátska komora pri príležitosti Dňa advokácie pripravuje bezplatné právne poradenstvo…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 4. 2024
Malí futbalisti na medzinárodnom turnaji

V nedeľu 14. apríla sa malí futbalisti zprípravky Žolíka Malacky zúčastnili na medzinárodnom…

Zobraziť celý článok