10. 11. 2020
Malackí zberači pripravujú nový projekt
Vďaka spolupráci so spoločnosťou FirstFarms chceme riešiť aktuálny problém s premnoženými hrabošmi na poliach, ktoré ničia úrodu. V poľnohospodárstve sa často ako riešenie využíva jed proti hrabošom. Ten však okrem samotných hrabošov škodí aj iným živočíchom – zajacom, bažantom, bocianom či dravcom, ktoré skonzumujú otrávené hlodavce. Dochádza tak k zásadnému ovplyvneniu biodiverzity v ekosystéme. Ako však vyriešiť tento problém? 
Dá sa to jednoducho a ekologicky. Podporíme prirodzenú predáciu dravých vtákov postavením drevených bidiel. Pre dravce tak vytvoríme možnosť, ako z výšky pozorovať a loviť korisť – hraboše. Ak bidlá nainštalujeme vhodne, môžeme znížiť výskyt škodcov o 30 až 80 percent. Veľmi nás veľmi potešila informácia, že naša spolupracujúca spoločnosť už v minulosti toto riešenie úspešne praktizovala. 
Prvú fázu projektu predstavovala výroba drevených konštrukcií. Úspešne sa nám podarilo zhotoviť 40 kusov bidiel pre dravce, vysokých 2,5 metra. Chceme sa poďakovať FirstFarms za poskytnutý materiál, priestor a náradie, ktoré bolo potrebné na výrobu. Spoločné osádzanie bidiel naplánujeme v závislosti od vládnych opatrení proti šíreniu koronavírusu.

Text a foto: Malackí zberači

Ďalšie
Aktuality a oznamy
19. 12. 2025
Posuny vývozov odpadu

Tak ako každý rok, aj tentoraz budú vsúvislosti svianočnými anovoročnými sviatkami čiastočne…

Zobraziť celý článok
Život v meste
19. 12. 2025
Oprava plášťa budovy a strechy ZŠ Záhorácka

Základná škola na Záhoráckej ulici je na konci kalendárneho roka 2025 krajšia, než bola na jeho…

Zobraziť celý článok