8. 6. 2018
Malackí futbalisti zdvihli majstrovskú trofej
FC Malacky sa rozlúčil s domácimi fanúšikmi v nedeľu 3. júna zápasom 29. kola proti Čunovu a výhrou 5:0 potvrdili výbornú formu z celej sezóny. Hoci ich čaká ešte posledné stretnutie sezóny v Kalinkove (hrá sa v nedeľu 10. júna), po záverečnom hvizde rozhodcu zdvihli nad hlavu majstrovský pohár, ktorý zároveň znamená postup do III. ligy. Malačania si návrat do vyššej súťaže zabezpečili už šesť kôl pred koncom a v aktuálnej ligovej sezóne ani raz neprehrali.

26 výhier, 3 remízy, žiadna prehra, kolo pred koncom súťaže náskok 24 bodov na druhý tím v tabuľke, Vladimír Ronec s 30 gólmi na čele strelcov a famózne skóre 98:20 – to je tohtosezónna skvelá vizitka malackých futbalistov. V IV. lige Bratislavského futbalového zväzu nemali konkurenta. Prezident klubu FC Malacky Oto Kožuch je na to patrične hrdý: „V tejto sezóne sme výrazne obmenili káder, doplnili sme mladých z Malaciek i okolia. Nový tréner Miroslav Kéry priniesol do kabíny poriadok a disciplínu. V tíme vzniklo konkurenčné prostredie, keď nik z hráčov nemal istotu svojho postu a o svoje miesto v zostave musel bojovať.“ Bodový náskok lídra je historicky najvyšším vo štvrtej lige. Naši futbalisti sú okrem toho blízko ďalšieho unikátu – do rekordnej stovky strelených gólov v jednej sezóne im chýbajú ešte dva. Možno sa im to podarí v nedeľu 10. júna v poslednom zápase v Kalinkove.

Vlaňajšie sklamanie je zabudnuté

Do tretej ligy sa pozreli už v sezóne 2016/2017, avšak po roku sa opäť vrátili do nižšej súťaže. Teraz znovu postúpili a všetci veria, že už to bude na dlhšie obdobie. „Vypadnutie pred rokom bolo veľmi nešťastné, rozhodovali tam detaily. S bodmi, ktoré sme získali pred rokom v III. lige, by sme sa dnes s prehľadom udržali. Vtedy bojovalo o záchranu päť tímov a Čierny Peter zostal práve nám. Bolo to veľké sklamanie a aj preto som rád, že sme ukázali odhodlanie a vrátili sme sa. Vďaka za to patrí fanúšikom, ktorí na nás nezanevreli a stáli pri nás, ale aj vedeniu mesta, ktoré okrem rekonštrukcie štadióna podporuje aj priamo klub materiálne i finančne. Navyše, primátor je naším veľkým fanúšikom. Pravidelne chodí na zápasy a je ho nielen vidieť, ale aj počuť,“ dodáva prezident FC Malacky.
„Z návratu našich futbalistov do tretej ligy mám veľkú radosť. Úspechy malackých športovcov vždy potešia – či ide o bronzových stolných tenistov, mažoretky ELLA alebo atletiku, box či kulturistiku. Rovnako som rád, že hádzanári zostávajú v extralige,“ povedal primátor Juraj Říha a pripomína, že s Malackami bol futbal vždy spojený: „Som hrdý, že sa nám spoločne podarilo zvrátiť negatívny trend posledných rokov. Dlhodobá systematická a profesionálna práca vedení klubov FC Malacky a ŠK Žolík, ktorý sa venuje mládeži, si zaslúži poďakovanie. Chlapcom oboch klubov pomáhame finančne a aj nepriamo prevádzkou ihrísk, nehovoriac o postupnej rekonštrukcii hlavného štadióna.” Mesto do nej zahrnie aj predprípravu na prípadný postup do II. ligy, aby sa v budúcnosti nemuselo s rekonštrukciou začať celkom odznova.

Futbalový štadión po novom

Účasť vo vyššej súťaži znamená aj vyššie nároky na prevádzku a technické vybavenie. Vlani mesto zrekonštruovalo polovicu šatní a zázemie štadióna, aktuálne sa dokončuje prípravná fáza druhej etapy rekonštrukcie.  Jej súčasťou bude rozsiahla prístavba, kde bude nové zázemie pre kluby, metodická miestnosť, VIP priestory, miestnosti pre delegátov i rozhodcov a pribudnú aj nové kabíny so sociálnym zázemím pre naše tímy FC a Žolík. Po dokončení modernizácie futbalového štadióna dostane novú tvár aj súčasné betónové sedenie na druhej strane. Detské ihrisko, ktoré v súčasnosti patrí do areálu štadióna, bude po novom začlenené do Zámockého parku.  Okrem mestských peňazí sa podarilo získať financie z Bratislavského futbalového zväzu, Bratislavského samosprávneho kraja a spoločnosti Pozagas.

Bonbónik pre fanúšikov – Bílí Andeli
Malacký štadión zažil rekordnú návštevu 1600 divákov vlani v septembri, keď FC v 3. kole  Slovenského pohára privítal Slovan Bratislava. O pár dní možno padne ďalší rekord. „Našim fanúšikom sa chceme odmeniť za ich vernosť, a preto sme na exhibičný zápas do Malaciek pozvali výber čerstvého majstra Slovenska Spartak Trnava. Zápas sa hrá v sobotu 16. júna a som presvedčený, že zažijeme skvelú atmosféru,“ pozýva na prestížny duel O. Kožuch. Mimochodom, darí sa aj B tímu Malaciek. Ak vyhrajú svoj posledný zápas v Záhorskej Vsi, postúpia do V. ligy Bratislavského futbalového zväzu.

Text: Ľ. Pilzová, foto: J. Brandejsová
Vizualizácia: Útvar strategického rozvoja MsÚ Malacky  

Ďalšie
Bezpečnosť
Oznamy
14. 6. 2024
Dnes o 12.00 h bude skúška sirén

V piatok 14. júna sa o 12.00 h na celom území Slovenska uskutoční preskúšanie varovnej siete sirén…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Rozvoj
13. 6. 2024
Podcast MALACKY NAHLAS - 7. diel

Vďaka dotácii vyše 1,5 milióna eur sa bude revitalizovať vnútroblok na Záhoráckej. Čo všetko to…

Zobraziť celý článok