13. 11. 2023
Malacká desiatka so svojou históriou, zaujímavosťami a rekordami

„Je jednou z najvýznamnejších a najtradičnejších športových akcií mesta.“

Malacké bežecké podujatie Malacká desiatka má už 40 rokov. Zažila rôzne okolnosti, termíny aj zmenu trate. Dva ročníky sa dokonca kvôli pandémii neuskutočnili. I keď spolu s podujatím Malacký kilometer pauzovali, ročníky sa počítali podobne ako pri olympiádach. Takže Malacká desiatka tento rok zažila svoj 40. ročník, napriek tomu, že víťazov 37. a 38. ročníka sme nespoznali. Malacký kilometer pre mládež sa k desiatke pridal až po 23 rokoch, v roku 2006.

            Traja rekreační bežci Jozef Waldecker, Peter Malášek a Ladislav Petrivalský mali v roku 1983 nápad, že bežeckú sezónu v rámci roka by mohol uzavrieť beh v Malackách. Jednu novembrovú sobotu sa rozhodli zorganizovať nultý ročník Malackej desiatky. Z nultého štartu sa zachovala aj fotografia, ktorú má vo svojom archíve jeden z dlhoročných organizátorov športových podujatí v našom meste a človek, ktorý je pri Malackej desiatke od začiatku, Anton Pašteka. Na zadnej strane fotky nám ukazuje aj zaznamenané mená bežcov… Škopek, Makyta, Reif, Gembeš, Fajták, Malášek, Beklendžiev a ďalší. Spolu sa ich na nultom ročníku zúčastnilo 16.

„Malačania sa pravidelne zúčastňovali na Košickom maratóne mieru, a preto chceli mať svoje vlastné bežecké preteky. Našli v Malackách trasu s malou cestnou premávkou na Ceste mládeže po družstevnej asfaltke na JRD Plavecký Štvrtok, po 5 kilometroch obrátka a späť. Prvý ročník Malackej desiatky si vzal pod patronát Mestský výbor Socialistického zväzu mládeže v Malackách s pani Máriou Trenčíkovou a Petrom Maláškom, komisia mládeže a telovýchovy pri MNV v Malackách s Antonom Paštekom a Jozefom Pullmanom a od toho času sa Malacká desiatka začala pravidelne objavovať v bežeckom kalendári,“ píše sa v príhovore Petra Maláška k tridsaťročnici Malackej desiatky.

            Prvé ročníky nemali veľa bežcov, no rokmi sa ich počet zvyšoval. Dlhé roky behávali malackých desať kilometrov aj mládežníci do 18 rokov. Malacká desiatka nemala detské kategórie a nebola ani skrátená verzia (6, 6 km), ako majú dnes ženy a muži nad 70 rokov. Podľa atletických pravidiel však v dnešných časoch žiactvo nemôže utekať 10 kilometrov, tak sme v roku 2006 pridali aj Malacký kilometer,“ upresnil nám jeden z organizátorov Vladimír Handl.

            Kategórie napríklad na 3. ročníku desiatky vyzerali takto: ženy bez rozdielu veku, muži do 35, muži nad 50, mládež od 10 do 18 rokov. V jubilejnom 25. ročníku desiatky v roku 2008 štartovalo už 171 pretekárov v 12 kategóriách. V roku 2010 štartovalo až 197 pretekárov a na štart sa postavili aj bežci z našich partnerských miest Albertirsa z Maďarska a Žnin z Poľska. V roku 2011 prekročil počet pretekárov dvesto, bolo ich až 220 a rok na to až 225. „K dobrej atmosfére podujatia prispievalo aj to, že rekreační bežci boli veľmi dobrá partia, ku ktorej sa pridali aj dobrovoľní organizátori podujatia. Malacká desiatka sa stala spoločenskou udalosťou. Každoročne sa vydával bulletin s výsledkami a históriou, každý účastník si nechával na pamiatku štartovné číslo a po skončení pretekov si spoločne vychutnali guláš, ktorí navarili organizátori,“ prezradil Anton Pašteka.

Ako sa menila trasa behu

            Nultý štart behu bol pri budove Poľnohospodárske stavby na Ceste mládeže, štart a cieľ boli pri vtedajšej autobusovej zastávke. Neskôr organizátori v rámci tej istej trasy zvolili štart pri pekárňach a napokon sa v ďalších rokoch štartovalo aj z dvora ZŠ na Záhoráckej ulici, pričom išlo stále o tú istú trasu. Družstevná asfaltka bola časom v dezolátnom stave, a tak skúsili organizátori novú trasu – ulicami mesta. Išlo konkrétne o 29. ročník v roku 2012. Bežci si však vypýtali starú trasu späť aj pomocou ankety na internete a 30. ročník sa opäť bežal po starom. Bol zároveň posledným rokom, keď sa bežalo zo ZŠ Záhorácka a tento ročník zároveň sprevádzali výdatné zrážky.

            V. Handl nám prezradil, že vzhľadom k tvrdosti asfaltového povrchu, ktorý, ako vieme, nie je zo zdravotného hľadiska vhodným povrchom na dlhé behy, uvažovali o definitívnej zmene trasy a jej presune do Zámockého parku. To sa stalo realitou v roku 2014. Pôvodný beh sa začínal v termíne 17. november na počesť Medzinárodného dňa študentstva a počas niektorých ročníkov bežcom aj snežilo. So zmenou trate prišiel aj presun termínu na október. Pôvodní zakladatelia behu chceli vytvoriť posledný beh sezóny, ktorým sa uzatvorí rok. O pár rokov neskôr sa začali organizovať aj silvestrovské behy, ktoré boli poslednými v roku, a tak termín, ako sme už uviedli, zmenili.

            Poslanec MsZ Pavol Tedla spomína: „Organizáciu Malackej desiatky som prevzal, ako predseda Komisie pre vzdelávanie, mládež a šport v roku 2011. Po zmene trasy v roku 2014 sme od bežcov dostávali samé pekné reakcie: „Prečo ste nám doteraz neukázali takýto malacký skvost?“, „Máte tu veľmi pekný park vhodný na rekreačný šport!“ Do organizácie vtedy veľmi podstatne vstúpilo CVČ pod vedením A. Šurinovej. Ďalšie ročníky sme spolu organizovali v Zámockom parku a pokračujú v tom aj kolegovia z komisie pre šport a mládež. Pri organizácii behu som bol do roku 2018. Bola to pre mňa veľmi príjemná skúsenosť. Malacká desiatka je jednou z najvýznamnejších a najtradičnejších športových akcií mesta, ktorá účasťou ďaleko presahuje hranice mesta, okresu aj kraja.“

Výnimočné momenty

            Najväčší počet dospelých účastníkov Malackej desiatky bol v roku 2014 – 182 bežcov. Najviac mládežníkov v rámci Malackého kilometra bežalo v roku 2019 – 277. Celkovo najvyšší počet bežcov sme mali v roku 2019 – 436. V roku 2014 sa na štart postavili okrem českých pretekárov, ktorí sú pravidelnou súčasťou desiatky, aj účastníci z Nórska, Slovinska a Poľska. Kvôli veľmi nepriaznivému upršanému počasiu prišlo najmenej bežcov za posledných desať rokov v roku 2015. Od roku 2018 sa beží Malacká desiatka v rozdelených kategóriách – muži celú desiatku, ženy a starší muži skrátenú verziu 6,6 km a juniori a dorastenci 3 km.

            V. Handl: „Zaujímavé na tomto behu je, že vždy to bol taký interný súboj, či tento beh posunúť o level vyššie, alebo ho nechať na čisto amatérskej úrovni. Prevážili  názory, aby to ostalo na tejto úrovni. Názory, aby išlo o beh centrom Malaciek, s reklamami, zahraničnými bežcami a sprievodným kultúrnym programom sa nepresadili.“ Organizátori chcú ponechať beh na amatérskej úrovni, preto nedávajú víťazom finančné odmeny. „Aj čas víťaza 35 minút svedčí o tom, že sa preteky aj tento rok odohrávali na amatérskej úrovni,“ okomentoval tohtoročné výsledky.

            Trénovaných atlétov vidíme v mládežníckych kategóriách. Ide o členov malackých klubov. Ktovie, možno aj na tohtoročnom behu súťažili budúce atletické hviezdy ako naša Rebecca Slezáková. Našli sme ju na fotkách spred piatich rokov a už vtedy svoju kategóriu jasne vyhrala.

            Na štart tohtoročnej desiatky sa postavilo 130 bežcov. Malacký kilometer bežalo 262 detí. Všetkým opätovne ďakujeme za účasť a veríme, že sa s vami stretneme aj na ďalších malackých bežeckých podujatiach – Behu oslobodenia a Večernom behu zdravia – Behu vďaky SNP, prípadne o rok na Malackej desiatke a Malackom kilometri.

Text: N. Jánošová, foto: A. Pašteka, A. Hollá, M. Binčík, S Osuský, N. Jánošová

Ďalšie
Šport
12. 6. 2024
Patrik Koch si zahral NHL, v zámorí zostáva

Hokejového obrancu a rodáka z Malaciek Patrika Kocha čaká sťahovanie. Jeho klub Arizona Coyotes,…

Zobraziť celý článok
Služby
Oznamy
11. 6. 2024
Zberný dvor na Partizánskej bude zatvorený

Od piatku 14. júna do stredy 19. júna bude zberný dvor na Partizánskej ul. ZATVORENÝ.V prípade…

Zobraziť celý článok