24. 10. 2023
Malacká desiatka napísala svoj 40. ročník

Neuveriteľný 40. raz sa v Malackách uskutočnil beh Malacká desiatka určený pre neregistrovaných športovcov, ktorí sa postavia na štart s chuťou urobiť niečo pre svoje zdravie a zasúťažiť si. V súčasnosti meria Malacká desiatka 9,9 km a bežia sa tri okruhy po Zámockom parku. Ženy a muži nad 70 rokov bežia dva okruhy, teda 6,6 km. Súčasťou je i súťaž pre deti a mládež s názvom Malacký kilometer.

            Všetko sa to začalo Malackým kilometrom. Ako prvé bežali 400-metrovú trať najmladšie žiačky a po nich najmladší žiaci, postupne sa vystriedali všetky vekové kategórie s behmi na 100, 200, 300, 400, 600 a 800 metrov. Najmladší benjamínkovia bežali 70 metrov a mohli popri nich bežať aj rodičia. Najmladšou účastníčkou tohto ročníka bola Vanda Vlčková s ročníkom narodenia 2022.

            Víťazom hlavných pretekov – Malackej desiatky – v kategórii mužov sa stal Pavel Žajdlík z Ostrožskej Lhoty pred Jánom Beňom z AC Malacky. Medzi ženami zvíťazila Simona Hrajnohová z ŠK Jablonica. Najstarším bežcom tohto ročníka bol 86-ročný Květoslav Hána.

            V peknom slnečnom počasí sa na štart sa postavilo len 130 dospelých bežcov, hoci organizátori očakávali trocha viac. Pre zaujímavosť: napríklad v roku 2008 bežalo 171 dospelých a v roku 2012 až 225 bežcov. Očakávania boli väčšie aj vzhľadom k tomu, že to bol jubilejný 40. ročník. Dospelých domácich malackých bežcov bežalo 22, čo je slušný počet. Podľa slov jedného z organizátorov Vladimíra Handla sme sa totiž pred 20 rokmi ocitli v situácii, že na štarte nestál ani jeden Malačan.

            Do histórie Malackej desiatky sa pozrieme aj v Malackom hlase č. 19. Prezradíme, kto stál na štarte ešte nultého ročníka i to, ako sa počas rokov menila trať pretekov. Pôvodný beh začínal v termíne 17. november na počesť Dňa študentstva a počas niektorých ročníkov bolo aj po členky snehu. Na tohtoročnej Malackej desiatke bolo 26 stupňov Celzia.

            Podujatie sprevádzalo aj početné zastúpenie publika priamo na štadióne či na trati. Z toho sa úprimne tešíme, keďže podpora vonkajších aktivít a športu je v aktuálnej elektronickej dobe nesmierne dôležitá. Tešíme sa, že Malačania sa vracajú na behy organizované mestom a že celé rodiny behávajú a podporujú sa. Je to niečo výnimočné, pretože tieto akcie nie sú niečím novým, niečím „príliš“ moderným, niečím komerčným. Sú to aktivity s tradíciou a majú zmysel. Podporiť zdravie, stráviť čas spolu buď s rodinou alebo komunitou okolo behania. Milí Malačania – bežci, fandíme vám! Kompletnú výsledkovú listinu nájdete pod článkom.

Obe podujatia, Malacká desiatka i Malacký kilometer, organizované naším Cvečkom a mestom Malacky, patria do kalendára Moravsko-slovenského bežeckého pohára. Malacká desiatka je zaradená aj do GRAND PRIX Záhoria a Malacký kilometer je súčasťou Záhoráckeho detského bežeckého pohára.

Text: N. Jánošová, foto: -otano/nj-

Ďalšie
Práca
Oznamy
17. 5. 2024
Voľné pracovné miesto na MsÚ: samostatný odborný referent územného plánovania

Mesto Malacky informuje o voľnom pracovnom mieste na Mestskom úrade Malacky s názvom: Samostatný…

Zobraziť celý článok
Školstvo
Práca
Oznamy
16. 5. 2024
Štyri voľné pracovné miesta v materskej škole

Materská škola, Jána Kollára 896, 901 01 Malacky, informuje o štyroch voľných pracovných miestach.…

Zobraziť celý článok