3. 11. 2022
Malacká desiatka i kilometer sú späť

Po dvojročnej odmlke sa vrátili tradičné jesenné bežecké podujatia Malacká desiatka a Malacký kilometer. Ako poznamenal Anton Pašteka počas príhovoru pred štartom pretekov, aj keď podujatia pauzovali, ročníky sa počítali podobne ako pri olympiádach. To znamená, že Malacká desiatka zažila svoj už 39. ročník, aj keď za ostatné dva ročníky nespoznala víťaza. Budúci rok bude jubilejný 40. ročník. 
      Malackú desiatku výpadok poznamenal azda len pre menšiu účasť domácich favoritov, pretože na trať sa opäť postavili silní bežci, bežkyne i bežecké ikony. Pod týmto označením myslíme najstarších účastníkov pretekov. Tí na skrátenej 6,6-kilometrovej trati po Zámockom parku predviedli úctyhodné výkony v kategórii nad 70 rokov, pričom najstarší z nich mal vyše 80.      

V absolútnom poradí na 9,9-kilometrovej trati (3 kolá cez park) dominoval 19-ročný Matěj Hřebačka z AK Hodonín. V cieli mal mimoriadny náskok takmer štyri minúty. Matěj patrí k výrazným českým atletickým talentom a úspechy zbiera najmä na stredných tratiach. Medzi ženami sa na 6,6-kilometrovej trati s takmer podobným náskokom dostala do cieľa ako prvá Jarmila Hastíková z Veselí nad Moravou. Dorastenci bežali tradične jeden okruh cez Zámocký park s dĺžkou 3,3 km. Prvé miesto získala s prehľadom Malačianka Michaela Salayová už pod novou značkou Šport hrou Bratislava. Najrýchlejším dorastencom bol Lukáš Vlček z AK Junior Holíč. Ešte pred hlavným podujatím súťažili deti a mládež v rámci Malackého kilometra. Preteky od 800, 600 a 400 metrov až po 70-metrové behy benjamínkov, ktorých na trati mohli sprevádzať aj rodičia, priniesli pekné športové výkony i vzájomný rešpekt na stupňoch víťazov.      

Obe podujatia, Malacká desiatka i Malacký kilometer, organizované naším Cvečkom a mestom Malacky, patria do kalendára Moravsko-slovenského bežeckého pohára. Výkony bežcov boli preto ocenené nielen pohármi, medailami a vecnými cenami, ale aj bodmi do celkového poradia. 

Text a foto: J. Hargaš 

Ďalšie
Bezpečnosť
28. 2. 2024
F-16 budú pôsobiť na letisku v Kuchyni

Nové stíhacie lietadlá F-16, ktoré mali podľa pôvodných plánov nastúpiť do služby na…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
27. 2. 2024
Voľné pracovné miesta na UPSVR Malacky

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny informuje o voľných pracovných miestach vo verejnom záujme na…

Zobraziť celý článok