15. 7. 2019
Malačianka precestovala Bali
Príroda, ľudia a hinduizmus. To je to, čo robí podľa Malačianky Sabiny Zetkovej ostrov Bali naozaj ostrovom Bali. O svojich zážitkoch z „Ostrova Bohov“ porozprávala širokej verejnosti na nádvorí Pálffyovského kaštieľa v rámci Malackého kultúrneho leta. Témou prilákala mnohých cestovateľských nadšencov.

Sabina sa však na Bali nevybrala na dovolenku. Prišla študovať indonézsky jazyk a počas pobytu spoznávala krajinu a miestnu kultúru. „Balijčania  sú veľmi milí, zhovorčiví a optimistickí. Svojou komunikatívnosťou sa Európanom môžu zdať trochu otravní, aj keď to nemyslia zle,“ priblížila. Rozprávala aj o ceremóniách, ktoré sa viažu k rozličným fázam života – narodeniu dieťaťa, vstupu do dospelosti, svadbe, tehotenstvu či pohrebu.
Zaujímavou ceremóniou na Bali je Ogoh Ogoh, keď ľudia vyjdú do ulíc, robia hluk a vytvárajú sprievody s 10 metrov vysokými sochami. Pointou je vyhnanie zlej energie. Po tomto dni nasleduje tzv. Deň ticha, keď oslavujú Nový rok. Vtedy majú Balijčania zakázané vychádzať zo svojich príbytkov. Kontrolujú to strážcovia a v prípade porušenia zákazu sa im platí pokuta peniazmi alebo v naturáliách (ryža). Počas Dňa ticha je tiež odstavené letisko, zakázané používanie svetla a až na pár výnimiek nie je dostupné ani internetové pripojenie. Reč bola aj o balijskom umení. Ich tance si v škole so svojimi spolužiakmi vyskúšala aj Sabina. Hoci pár rokov tancovala iný tanečný štýl, priznala: „Vyzerá to, že je to veľmi jednoduché, ale nič také komplikované som doteraz netancovala. Bolel ma z toho celý človek.“
Záver večera patril otázkam od obecenstva. Po skončení diskusie mohli diváci prispieť dobrovoľnou čiastkou neziskovej organizácii Green-Books.org. Tá sa venuje vzdelávaniu Indonézanov v oblasti ekológie, ktoré je v Indonézii slabšie ako u nás. Vyzbieralo sa 115 eur. Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli. 

Text a foto: P. Arpášová

Ďalšie
Šport
23. 4. 2024
Záhoráci vstúpili do bojov o 5. miesto prehrou

Hádzanári Stupavy a Malaciek Záhoráci sa po vypadnutí vo štvrťfinále play off predstavia v skupine…

Zobraziť celý článok
Šport
22. 4. 2024
V Šali to nevyšlo, Malačania zlomení v druhom polčase

V Šali to nevyšlo, Malačania zlomení v druhom polčase Futbalisti FC Žolík Malacky prehrali v 23…

Zobraziť celý článok