20. 11. 2013
Malačan pri významnom svetovom objave

Malačan Martin Danišík sa podieľal na významnom svetovom objave. Tímu vedcov sa podarilo zistiť, že mapy človek používal dávnejšie než sme si doteraz mysleli. Podľa najnovších výskumov to bolo už v dobe kamennej pred 9 tisíc rokmi. Ľudia si vtedy na kameň zakreslili výbuch sopky Hasan Dag na území dnešného Turecka. Na kameni je pritom zobrazená nielen sopka chrliaca prach a popol, ale aj okolité obydlia. Vznikla tak jedna z prvých máp ľudskej histórie a prvý zaznačený obraz geologickej minulosti.

Nástennú mapu objavil archeológ James Mellaart ešte v roku 1963. Vtedy však chýbali dôkazy o tom, či ľudia naozaj videli výbuch sopky, resp. či bolo dané miesto v čase výbuchu obývané. Potvrdiť sa to teraz podarilo tímu vedcov pod vedením Axela Schmidta z Kalifornskej univerzity a členom tohto tímu bol aj Malačan Martin Danišík.

Výsledky výskumu už vedci prezentovali na konferencii Americkej geologickej spoločnosti a správa o objave neolitickej mapy sa objavila v médiách po celom svete.

Malacký rodák Martin Danišík sa už počas štúdia na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave dostal na špičkové pracovisko na univerzite v nemeckom Tübingene, kde zaujal miestnych odborníkov diplomovou prácou skúmajúcou výzdvih Malých Karpát, Považského Inovca a Tribeča. Neskôr ako doktorand na Tübingenskej univerzite skúmal geologicky mimoriadne zaujímavé regióny na Korzike, Sardínii, Kryme, v Alpách, ale aj v indickom Ladakhu, čínskom Jü-nane alebo austrálskej Arkaroole. Vo vedeckom svete sa výrazne zapísal napríklad aj v roku 2010, keď ako člen špičkovej skupiny geológov priniesol prekvapujúce poznatky o zirkónoch, ktoré kryštalizovali v zemskom plášti pred desiatkami miliónov rokov. Za vedeckú prácu v oblasti výskumu Zeme získal Martin aj ocenenie primátora mesta Pálfiho srdce 2008. Medzitým už Martin pôsobil aj na univerzite v austrálskom Perthe, v Nemecku si urobil docentúru a v súčasnosti pôsobí na Novom Zélande, o ktorom sa hovorí, že je pre geológov rajom.

text: M. Janotová, foto: internet –

Ďalšie
Cestovný ruch
22. 5. 2024
TIK je na novom mieste

Turisticko – informačná kancelária mesta už sídli na novej adrese: v pavilóne na Námestí u…

Zobraziť celý článok
Šport
22. 5. 2024
Futbalisti zobrali bod lídrovi

A-tím Žolíka získal zvýjazdu do Zvolena sympatický bod, keď proti priebežnému lídrovi tabuľky…

Zobraziť celý článok