22. 12. 2021
Malačan bojuje so sklerózou multiplex
Juraj Žilavý je na prvý pohľad ako jeden z nás. Tí, čo ho poznajú, vedia, že bojuje s ťažkou diagnózou, sklerózou multiplex. Ide o chronické zápalové ochorenie, ktoré napáda centrálny nervový systém. 46-ročný muž, kedysi aktívny športovec a motorkár, chce podstúpiť transplantáciu kmeňových buniek v Moskve. Keďže zdravotná poisťovňa  túto liečbu nehradí, Juraj sa rozhodol, že za pomoci svojich priateľov skúsi potrebnú sumu 45 tisíc € vyzbierať. 

Najčastejším prvým príznakom sklerózy multiplex sú zrakové poruchy. Ďalšími prejavmi sú poruchy pohyblivosti, ťažkosti s rovnováhou až po úporné bolesti a ochrnutie končatín.
„V roku 1998 som stratil zrak. Po vytrhnutí zuba som zrazu nevidel na jedno oko. Všetky vyšetrenia boli negatívne, mne sa zrak vrátil a život plynul ďalej.  Netušil som, že vo mne bujnie čosi ťažké a zákerné. Potom to prišlo zasa. V roku 2003 som pre totálnu paralýzu nevedel vstať z postele. Preliečili ma a opäť som sa – zdanlivo – vrátil medzi zdravých, chodiacich a fungujúcich ľudí. Mal som už veľa liekov,“ spomína Juraj. 
V roku 2007 sa oženil a o rok neskôr sa mu narodila dcéra. Pre bežných ľudí najšťastnejšie obdobie v živote, avšak preňho toto obdobie znamenalo zlom v postupe choroby.  „Už som nemohol pobehnúť, už som nemal vytrvalosť, nemohol som pomôcť manželke s dcérou… frustrovalo ma to.“ 
Juraj začal strácať nádej na normálny život, a ako nám povedal, predstava, že skončí na invalidnom vozíku, ho desila. Svetlo na konci tunela však predsa len existuje – je ním unikátna procedúra obnovenia životných funkcií. „Mám nesplnený  sen, za ktorý bojujem. Chcel by som odprevadiť svoju dcéru k oltáru a žiť bežný kvalitný život. Ďakujem všetkým, ktorí mi pomôžu dostať šancu.“

Text: -lp-, foto: FB Juraja ŽilavéhoKto chce pomôcť, môže prispieť akoukoľvek sumou na transparentný účet v Slovenskej sporiteľni, číslo SK26 0900 0000 0051 8342 0448. 

Informácie: 
www.transparentneucty.sk, odkaz Jurajova liečba v Rusku 

Ďalšie
Voľný čas
Spoločnosť
2. 2. 2023
Karnevalová paráda v Cvečku

Novučičké priestory Komunitného centra pri Cvč privítali v piatok 27. januára všetky…

Zobraziť celý článok
Voľný čas
Spoločnosť
Kultúra
2. 2. 2023
Dlhoročná riaditeľka CVČ odchádza do dôchodku

Utorok 31. január bol posledným pracovným dňom pre dlhoročnú riaditeľku Centra voľného času v…

Zobraziť celý článok