22. 12. 2021
Malačan bojuje so sklerózou multiplex
Juraj Žilavý je na prvý pohľad ako jeden z nás. Tí, čo ho poznajú, vedia, že bojuje s ťažkou diagnózou, sklerózou multiplex. Ide o chronické zápalové ochorenie, ktoré napáda centrálny nervový systém. 46-ročný muž, kedysi aktívny športovec a motorkár, chce podstúpiť transplantáciu kmeňových buniek v Moskve. Keďže zdravotná poisťovňa  túto liečbu nehradí, Juraj sa rozhodol, že za pomoci svojich priateľov skúsi potrebnú sumu 45 tisíc € vyzbierať. 

Najčastejším prvým príznakom sklerózy multiplex sú zrakové poruchy. Ďalšími prejavmi sú poruchy pohyblivosti, ťažkosti s rovnováhou až po úporné bolesti a ochrnutie končatín.
„V roku 1998 som stratil zrak. Po vytrhnutí zuba som zrazu nevidel na jedno oko. Všetky vyšetrenia boli negatívne, mne sa zrak vrátil a život plynul ďalej.  Netušil som, že vo mne bujnie čosi ťažké a zákerné. Potom to prišlo zasa. V roku 2003 som pre totálnu paralýzu nevedel vstať z postele. Preliečili ma a opäť som sa – zdanlivo – vrátil medzi zdravých, chodiacich a fungujúcich ľudí. Mal som už veľa liekov,“ spomína Juraj. 
V roku 2007 sa oženil a o rok neskôr sa mu narodila dcéra. Pre bežných ľudí najšťastnejšie obdobie v živote, avšak preňho toto obdobie znamenalo zlom v postupe choroby.  „Už som nemohol pobehnúť, už som nemal vytrvalosť, nemohol som pomôcť manželke s dcérou… frustrovalo ma to.“ 
Juraj začal strácať nádej na normálny život, a ako nám povedal, predstava, že skončí na invalidnom vozíku, ho desila. Svetlo na konci tunela však predsa len existuje – je ním unikátna procedúra obnovenia životných funkcií. „Mám nesplnený  sen, za ktorý bojujem. Chcel by som odprevadiť svoju dcéru k oltáru a žiť bežný kvalitný život. Ďakujem všetkým, ktorí mi pomôžu dostať šancu.“

Text: -lp-, foto: FB Juraja ŽilavéhoKto chce pomôcť, môže prispieť akoukoľvek sumou na transparentný účet v Slovenskej sporiteľni, číslo SK26 0900 0000 0051 8342 0448. 

Informácie: 
www.transparentneucty.sk, odkaz Jurajova liečba v Rusku 

Ďalšie
Oznamy
Voľby
4. 3. 2024
Voľby prezidenta 2024: Dôležité dátumy

sobota 23. marec 7.00 – 22.00 h 1. kolo sobota 6. apríl, 7.00 – 22.00 h prípadné 2. kolo…

Zobraziť celý článok
Oznamy
Voľby
4. 3. 2024
Voľby prezidenta 2024: Ste v zozname voličov?

Občania (voliči) majú možnosť overiť si, či sú zapísaní v stálom zozname voličov a či sú údaje o…

Zobraziť celý článok