8. 3. 2022
Kultúra sa opäť nadýchne
Kultúrny svet sa konečne dočkal uvoľňovania opatrení. I keď ešte nie na sto percent, avšak s o to väčším nadšením môže kultúra opäť fungovať. Nám, poslucháčom, návštevníkom a milovníkom umenia „zostáva“ len s chuťou sa zúčastniť na podujatiach a podporiť umelcov a ľudí pracujúcich v tomto odvetví. 

Téma pandémia a kultúra nejdú k sebe. Pandémia veľmi zasiahla do fungovania našej organizácie. Kultúra sa prvá zatvárala a posledná sa postupne otvára. „V čase pandémie sme sa naučili fungovať inak. Vždy otvorení verejnosti, pracujúci do nočných hodín, cez pracovné dni i víkendy, radujúci sa z každého návštevníka, sme sa museli uzatvoriť do seba. Zamerali sme našu činnosť dovnútra, venovali sme sa „mravčej“ práci, ktorá nie je verejnosti viditeľná. Naučili sme sa veľa nového, museli sme začať rozmýšľať inak, začali sme pri svojej práci používať nové postupy. Nebolo to ľahké, ale určite nás táto situácia posunula ďalej, naučila nás vážiť si celkom obyčajné veci,“ vysvetľuje riaditeľka Mestského centra kultúry (MCK) Jana Zetková. 

Zanevreli sme na kultúru? 
Dočkali sme sa prvého zmiernenia opatrení s víziou ďalšieho uvoľňovania. Všetky strediská MCK v Malackách – knižnica, múzeum, turisticko-informačná kancelária aj kino sú otvorené pre verejnosť. „Verím, že Malačania na kultúru nezanevreli a všetko sa postupne dostane do tých správnych koľají,“ hovorí J. Zetková. „Návštevnosť knižnice je už v normále, čitatelia sa vracajú, ale zároveň využívajú aj možnosť online rezervácie kníh, ktorú sme spustili v období, keď musela byť knižnica zatvorená. V dopoludňajších hodinách sa naša knižnica každý deň  zapĺňa školákmi, ktorí prichádzajú na rôzne organizované podujatia. Pomenej je ešte návštevníkov v turisticko-informačnej kancelárii či v múzeu, ale hlavná sezóna sa začína až v máji. Okrem digitalizácie dokumentov a výskumu historických dokumentov svoj čas venujeme príprave letnej sezóny v kaštieli a, samozrejme, našim školákom. Pre školy sme pripravili vzdelávací program Takí bježní deňSpoznaj svoj región. O interaktívne programy múzea a TIK-u je zo strany škôl veľký záujem. Do našich priestorov prichádzajú deti z Malaciek i z okolitých obcí.“
V normálnej prevádzke už funguje aj kino. Premietacie časy sú už rovnaké ako v období pred pandémiou, dokonca cez víkendy sa premieta aj o 21.00 h. Ponuka filmov záleží od ponuky filmových distribútorov. Najväčší záujem je o rozprávky, komédie a celkovo komerčne úspešné filmy. Čiastočne je však cítiť, že ľudia v čase pandémie presunuli pozeranie filmov cez rôzne online platformy do pohodlia svojich obývačiek. Riaditeľka MCK zároveň priznáva: „Mrzí ma, že z dôvodu finančnej náročnosti a stále zníženej kapacity našich priestorov nemôžeme našim divákom ponúknuť i drahšie umelecké hudobné či divadelné produkcie.“

MCK v najbližších dňoch
Je tu marec a s ním i veľké množstvo podujatí v knižnici. Pre čitateľov, ktorí dostali upomienky, bude opäť tradičný „čas bez pokuty“, keď im zrušia pokuty. Prváci, ktorí sa stanú čitateľmi knižnice, majú odpustený celoročný vstupný poplatok. Okrem organizovaných podujatí pre školy prichádzajú aj akcie pre verejnosť. „Ide napríklad o besedu s prekladateľkou, Malačiankou Dorotou Balúchovou, s ktorou sa vo štvrtok 10. marca o 18.00 h porozprávame o preklade knihy od fínskeho autora Anttiho Tuomainena Králičí faktor.“ 
Marec sa bude niesť v znamení jarných prázdnin. Pre deti je pripravené dramatické čítanie v knižnici, vzdelávací program v múzeu a výtvarný tvorivý ateliér v galérii. Kino počas celého prázdninového týždňa v popoludňajších hodinách premieta rozprávky. „V Malackách privítame aj profesionálny divadelný súbor z Rožňavy. Divadlo Actores je držiteľom mnohých ocenení a v Malackách sa predstaví v nedeľu 20. marca s  divadelným predstavením pre deti Pippi dlhá pančucha a následne v pondelok 21. marca predstavením pre dospelých – Sherlock Holmes a záhada rodu Baskerville. Milovníci histórie si môžu do kalendára zapísať termín 22. marec, keď sa s doktorkou Máriou Zacharovou porozprávame o téme Sklárne na plaveckom panstve,“ vyratúva J. Zetková. 
V apríli sa môžeme tešiť na Divadlo Ludus, ktoré uvedie inscenáciu Konvália z pera spisovateľky Denisy Fulmekovej. Režijne ju naštudovala Sara Zetocha Čermáková, pochádzajúca zo Sološnice a bývalá študentka Gymnázia Malacky. Konvália je príbeh osudovej lásky židovského dievčaťa Vali Reiszovej a františkánskeho mnícha a slovenského básnika Rudolfa Dilonga. Odohráva sa práve u nás v Malackách. Táto inscenácia mala byť v Malackách uvedená už v čase premiéry, avšak kvôli pandémii musela byť zrušená. Máj bude patriť Divadlu na hambálku a premiére ich novej inscenácie. Prídu aj obľúbené Silné reči či Mafiánske historky.
Priaznivci kvalitných francúzskych filmov sa tiež môžu tešiť na marcový festival Crème de la Crème a na aprílovú Expedičnú kameru.

Malacká hudobná jar
„Samozrejme, v rámci nášho programu sme nemohli zabudnúť už na 57. ročník Malackej  hudobnej jari. Pri dramaturgii podujatia sme oslovili účinkujúcich, ktorým sme kvôli epidemiologickým opatreniam museli koncerty v minulom roku zrušiť.
Nezabudli sme ani na deti. Určite ich poteší Teatro Colorato s úspešnou hudobno-divadelnou šou pre deti, rodičov i dospelých Bejby Bajbl Band, ktorá je plná skvelých pesničiek a dobrej nálady. Pre priaznivcov muzikálov sme pripravili premietanie filmu West Side Story (nominovaný na Oscara v kategórii najlepší film). Pre obdivovateľov speváčky a hudobníčky Lenky Filipovej máme tiež dobrú správu, už teraz sa môžu tešiť na jej júnový koncert,“ doplnila bohaté informácie riaditeľka MCK.

Okrem spomínaných interiérových podujatí sa tešíme na všetky akcie, ktoré sa budú konať v exteriéri Zámockého parku. Veríme, že si spolu užijeme peknú kultúrnu jar.

Pripravila N. Jánošová
Ďalšie
Šport
23. 4. 2024
Záhoráci vstúpili do bojov o 5. miesto prehrou

Hádzanári Stupavy a Malaciek Záhoráci sa po vypadnutí vo štvrťfinále play off predstavia v skupine…

Zobraziť celý článok
Šport
22. 4. 2024
V Šali to nevyšlo, Malačania zlomení v druhom polčase

V Šali to nevyšlo, Malačania zlomení v druhom polčase Futbalisti FC Žolík Malacky prehrali v 23…

Zobraziť celý článok