14. 2. 2012
Kto môže dostať Pálfiho srdce?

Do redakcie mestských médií v tomto čase dostávame tipy na osobnosti nášho mesta, ktoré by sa podľa vás mohli stať držiteľmi ocenenia primátora mesta Pálfiho srdce 2012. Za doterajšie nominácie ďakujeme a očakávame ďalšie. Nominácie môžete posielať na podateľňu MsÚ, alebo elektronicky na media@malacky.sk až do 15. marca, pretože termín udeľovania ocenení sa posunul na piatok 20. apríla.

Pripomíname však kritériá, ktoré určil primátor mesta Jozef Ondrejka už pred desiatimi rokmi, keď toto ocenenie udeľoval po prvý raz. V Malackách sa veľa ľudí narodilo, ale už tu nežije ani nepracuje. Mnohí tu celý život plodne pracujú, no nebývajú tu. Naopak sú aj takí, ktorí odtiaľto nepochádzajú, ale už dlhý čas v Malackách žijú. Pre udelenie Pálfiho srdca je však rozhodujúce kritérium aktuálneho trvalého pobytu. To sa doteraz rešpektovalo vždy – s výnimkou Zlatého Pálfiho srdca, ktoré sa v roku 2006 výnimočne udeľovalo pri príležitosti 800. výročia prvej písomnej zmienky o Malackách aj za dlhodobý prínos pre mesto. Druhým rozhodujúcim kritériom je podmienka merateľného úspechu, ktorý adept na ocenenie dosiahol v predchádzajúcich dvoch rokoch a ktorý svojím významom prekročil hranice nášho mesta, alebo dokonca krajiny.

„Je veľa ľudí, ktorí si po celý život svedomito, poctivo a obetavo vykonávajú svoju prácu a ja si ich za to nesmierne vážim, ale Pálfiho srdce patrí tým, ktorí dosiahnu naozaj neprehliadnuteľný úspech či vykonajú ocenenia hodný čin, aký sa ani im samým možno nepodarí v živote zopakovať,“ pripomína pravidlá udeľovania ocenenia primátor mesta Jozef Ondrejka. Ide najmä o morálne ocenenie a spoločenské zviditeľnenie a uznanie mimoriadneho úspechu ľudí, ktorí by sa často sami k výnimočnosti ani nepriznali.

Symbolika Pálfiho srdca pochádza zo známeho historického faktu, keď si významný šľachtic Pavol IV. Pálfi z lásky k Malackám nechal po smrti vybrať srdce z hrude, nabalzamovať ho a pochovať v rodinnej krypte, kde malo navždy spočinúť spolu s pozostatkami ostatných malackých Pálfiovcov. Tak navždy venoval svoje srdce mestu napriek tomu, že sám mal byť pochovaný v Dóme sv. Martina v Bratislave za zásluhy v boji proti Turkom. Autorkou symbolického Pálfiho srdca z pálenej hliny je známa malacká keramikárka Libuša Čtveráková. 

Tatiana Búbelová

Ďalšie
Šport
7. 6. 2023
Malačania si naďalej idú svoje, zdolali Rusovce i Jarovce

Malackí futbalisti v 27. kole IV. ligy BFZ vyhrali v Rusovciach 3:1 dvoma gólmi Jozefa Hermanna a…

Zobraziť celý článok
Šport
5. 6. 2023
Boris Bojanovský je tretíkrát majstrom SR 

Basketbalová extraliga má za sebou sezónu 2022/2023. Siedmy finálový zápas v pondelok 29. mája…

Zobraziť celý článok