7. 11. 2008
Križovatka zmení režim signalizácie

Malacky majú už dve svetelné križovatky. Áut však pribúda, premávka je čoraz hustejšia a súčasný režim, keď je svetelná signalizácia zapnutá len v pracovných dňoch od 5.30 do 20.00 h a v sobotu od 5.30 do 13.00 h, už neuspokojuje vodičov ani chodcov.  

Účastníci cestnej premávky majú problémy. Keď nesvietia semafory, ťažko sa prechádza chodcom, ktorých vodiči sami neraz až pridlho nechcú pustiť a bez signalizácie im pred prechodom nezastavia. Ohrozené sú najmä deti, ale aj dospelí, ktorí riskujú a zvádza ich prechádzať cez cestu mimo vyznačených priechodov.  Iné je to s vodičmi, ktorí akoby bez semaforov strácali orientáciu v dopravnej situácii aj v zaužívaných pravidlách cestnej premávky. Výsledkom môžu byť nepríjemné kolízie. 

Podľa oficiálnej policajnej štatistiky sa v roku 2008 (do konca októbra) na centrálnej križovatke v Malackách stalo šesť dopravných nehôd, z nich päť v čase, keď bola signalizácia vypnutá. Primátor mesta J. Ondrejka k problému uviedol: „Križovatku pokladáme za miesto častého výskytu nehôd, preto sa situáciou zaoberáme a pripravujeme zmenu jej režimu v súlade s odporúčaním odborníkov. Podľa predpokladu bude svetelná signalizácia zapnutá dlhšie, ale zrejme nie nepretržite. Vtedy by sa vodiči museli pripraviť na to, že pri obmedzenej premávke cez víkendy by ich signalizácia zdržiavala a pravdepodobne aj obťažovala.“  

S potrebou zmeny režimu na križovatke v Malackách sa stotožňuje aj dopravný inžinier kpt. Ing. Branislav Balún z Okresného dopravného inšpektorátu v Pezinku (vysunuté pracovisko Malacky) a odporúča nechať semafory zapnuté denne od 5.00 h do 22.00 h vrátane víkendov. Nedá sa to však vykonať na počkanie. Zmenu režimu svetelných križovatiek na základe objednávky mesta môže zrealizovať iba dodávateľská spoločnosť ALAM. Jej návrh musí schváliť príslušný Okresný dopravný inšpektorát – dopravný inžinier a cestný správny orgán – v tomto prípade Krajský úrad pre pozemné komunikácie a cestnú dopravu v Bratislave a Obvodný úrad pre pozemné komunikácie a cestnú dopravu v Malackách.  

Text: Tatiana Búbelová; Foto: Stanislav Osuský

 

 

Ďalšie
Šport
30. 1. 2023
Záhoráci s výborným vstupom do druhej časti sezóny

            Hádzanári Stupavy a …

Zobraziť celý článok
Šport
27. 1. 2023
Cez víkend pokračuje halová liga mladších žiakov vo futbale

V nedeľu 29. januára vás pozývame do ŠH Malina na futbalové zápasy 3. kola halovej ligy…

Zobraziť celý článok