16. 10. 2017
Konferencia o Mackovi: vedecké bádanie známej osobnosti pokračuje

V sobotu 14. októbra zasiahla mesto Malacky takmer štvorhodinová smršť humoru a dobrej nálady. V poradí už 2. medzinárodná konferencia o Mackovi naplnila sálu Kultúrního domečku, kde sa na javisku striedali kapacity vedecké, bádateľské, hudobné, humoristické a inak neobmedzene zainteresované v témach, ktoré mali spoločného menovateľa – Macka, ktorý išiel do Malaciek.

Moderátorka programu Beáta Reifová ako prvých pozvala na javisko dvoch doktorov: primátora Malaciek Juraja Říhu a prednostu Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Univerzitnej nemocnice v Bratislave, profesora Antona Gútha, ktorý je zároveň predsedom Spolku Záhorákov v našom hlavnom meste.  

J. Říha vo svojom úvodnom príhovore zaspomínal na minuloročnú 1. konferenciu venovanú svetovo známej postave malackého Macka a vyzdvihol skutočnosť, že sa v bádaní tejto osobnosti pokračuje. „Niektorí redaktori celoslovenských médií poňali našu veselú recesiu úplne vážne, v jednom nemenovanom denníku dokonca vyšlo historické zhrnutie o Mackovi,“ pobavil publikum s tým, že mesto následne muselo vydávať tlačové správy ozrejmujúce celý zámer podujatia. Odvtedy je široko ďaleko známe, že aj Malačania majú svojho Járu Cimrmana – univerzálneho génia, život a dielo ktorého sa stalo predmetom konferencií.

A. Gúth pripomenul, že pupočná šnúra medzi Záhorákmi funguje nepretržito celé stáročia a hranice tohto regiónu sú historicky ďalekosiahle. „Bez nás, Záhorákú, by nebylo Slovensko. Šak Velká Morava sme byli my. A v Rakúsoch pred šenkem sedeli stareček, povidá – já sem Rakúšan. A proč vyprávjáte našú rečú? – pýtám sa. A on odpovidal – My tak doma vyprájváme,“ potvrdil rozpínavosť Záhoria vychýrený a uznávaný fyzioterapeut.

Plejáda vedeckých prednášok s hudobnými vstupmi zapríčinila, že ani jedno oko nezostalo suché – je skvelé, keď ľudia plačú od smiechu. Jeden z hlavných organizátorov 2. medzinárodnej konferencie o Mackovi Stano Bellan predniesol historické slová: „Macek je vječne živý.“ Tešme sa preto už dnes na pokračovanie stretnutí ľudí, ktorí sú nielen odborníkmi vo svojich profesiách, ale zároveň majú aj fantastický zmysel pre humor. Isto sa aj o rok dozvieme niečo nové o legendárnom Mackovi, ktorý išiel do Malaciek mlátiť šošovičku a postretli ho nepredvídateľné okolnosti.

Súčasťou podujatia bolo uvedenie do života nového vydania Záhoráckeho slovníka, publikácie autora Konštantína Palkoviča. Na javisku sa stretli sudičky J. Říha, A. Gúth, S Bellan a grafička M. Mareková s malým synčekom Vilkom. Knihe zaželali krásnu budúcnosť a Záhorákom, aby si prostredníctvom nej vždy hájili a vážili to svoje.    

I. Sochorová           

Ďalšie
Práca
Oznamy
27. 2. 2024
Voľné pracovné miesta na UPSVR Malacky

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny informuje o voľných pracovných miestach vo verejnom záujme na…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
26. 2. 2024
Skvelý úvod Záhorákov v Modre základom ďalšieho víťazstva

Hádzanárom klubu HC Záhoráci Stupava/Malacky vyšiel skvele úvod stretnutia v Modre (23. februára),…

Zobraziť celý článok