24. 7. 2009
Katastrofa, akú Malačania nepamätajú

V noci zasiahla naše mesto najväčšia smršť, akú obyvatelia Malaciek pamätajú. Búrka spojená so silným vetrom spôsobila vážne škody. Zničených je množstvo stromov v Zámockom parku, na viacerých miestach je roztrhnuté elektrické vedenie, poškodené sú strechy domov. Škody sú zatiaľ nevyčísliteľné.

Búrku neprestála hrubá stavba jednej novostavby a viaceré stĺpy elektrického vedenia či verejného osvetlenia. Smršť spôsobila rozsiahle škody na súkromnom majetku. Prvý, kto sa v noci vydal na obhliadku mesta, bol primátor Jozef Ondrejka. „Asi okolo polnoci som zavolal na mestskú políciu, ktorá zvolala krízový štáb na 1.00 h. Ten sa zišiel, aby pripravil plán odstraňovania kalamity,“ informoval J. Ondrejka.

„O 4.00 h ráno začali zamestnanci mesta s odstraňovaním následkov. Veľké poďakovanie patrí okresnému riaditeľstvu hasičského záchranného zboru. Hasiči celú noc odstraňovali následky kalamity, ktoré boli najmarkantnejšie na Továrenskej či Zámockej ulici. Tie boli doslova zasypané stromami. Bez pomoci záchranárov by boli Malacky úplne izolované,“ pokračuje primátor.

Okrem OR HaZZ mestu ponúkli pomoc spoločnosti Tekos, Termming, Elvip a podnikateľ Martin Bolf. Zámocký park je strážený príslušníkmi mestskej polície a platí tu zákaz vstupu. Škody spôsobila búrka aj na cintorínoch. Na starom cintoríne je spadnutých sedem stromov, niektoré z nich poškodili pomníky. Na novom cintoríne bol vietor pravdepodobne silnejší, pomníky spadli pod nárazom vetra.

Ak máte z búrky, ktorá sa prehnala mestom v noci z 23. na 24. júla fotografie, pošlite ich na adresu redakcie. Vytvoríme fotodokumentáciu najväčšej kalamity, ktorá sa naším mestom prehnala. Fotografie posielajte na adresu media@malacky.sk, vaše zábery si môžete prezrieť tu.

Text: Simona Šípová

Foto: Simona Šípová, Silvia Rajnová

Vo fotogalérii si môžete prezrieť Zámocký park po smršti.

Ďalšie
Šport
18. 4. 2024
Stolnotenisová mládež boduje

Stolnotenisová mládež sa za ostatné týždne zúčastnila dvoch turnajov. Spomedzi reprezentantiek a…

Zobraziť celý článok
Šport
17. 4. 2024
Záhoráci budú bojovať v skupine o 5. – 8. miesto. S Považskou Bystricou…

V stredu 10. apríla odohrali hádzanári Záhoráci Stupava/Malacky domáci extraligový zápas s…

Zobraziť celý článok