5. 11. 2010
Kaštieľ pod drobnohľadom

Interiér malackého kaštieľa je už zopár dní pod drobnohľadom odborníkov. Marian Havlík a Ján Sýkoriak z Komory reštaurátorov sa tu pustili do architektonicky – umeleckého výskumu. Ten by mal byť ukončený do konca roka. Ministerstvo kultúry SR naň prispelo sumou 10 tis. €, zvyšných 1 655 € dofinancuje mesto. Reštaurátori sa zameriavajú na schodisko kaštieľa a na izby nachádzajúce sa na druhom poschodí. Z tých bohatou dekoráciou vynikajú najmä dve miestnosti, návštevníkom pamiatky známé ako tzv. dámska a pánska izba.

V piatok 5. 11. sme pri práci zastihli len M. Havlíka. „V tejto časti výskumu sa nezaujímame o stavebné etapy, ale skôr o potenciálnu výzdobu interiéru,“ vysvetlil. Investori, ktorí o priestory kaštieľa prejavia záujem, tak budú vedieť, kde pri prípadnej rekonštrukcii týchto izieb môžu zasahovať a kde sa pod vrstvami omietky nachádzajú hodnotné artefakty. „Počas dvoch dní sme sa s kolegom sústredili na schodisko, ktoré bolo v minulosti pravdepodobne celé biele. Pre obdobie baroka a rokoka je to typické, výzdoba sa sústreďovala až v obytných a reprezentačných priestoroch. Zlátenie a farebná výzdoba je charakteristická pre neskoršie éry,“ približuje reštaurátor.

V nasledujúcich dňoch sa špecialisti budú venovať výzdobe izieb na poschodí. Zatiaľ nie je isté, či ide o pravú štukovú, drevenú alebo inú výzdobu. Niekedy sa totiž používal aj materiál vytvorený z papiera a buničiny. Zaujímalo nás, či je vďaka prieskumu v budúcnosti možné uviesť celý interiér do pôvodnej podoby. Podľa slov M. Havlíka sa to dá, záleží to však od miery poškodenia. Prezradil tiež zaujímavosť. Komíny na streche malackého kaštieľa boli vzorom pri rekonštrukcii Bratislavského hradu. 

/nasi/; foto: /raj/

Ďalšie
Šport
24. 7. 2024
Vysvedčenia pre karatistov

Koniec júna je u školákov vždy spájaný s odovzdávaním vysvedčení za dosiahnuté výsledky v škole.…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
22. 7. 2024
Okresný súd Malacky informuje o voľnom pracovnom mieste

Okresný súd Malacky informuje o voľnom štátnozamestnaneckom mieste v dočasnej štátnej službe vo…

Zobraziť celý článok