18. 6. 2020
Kaštieľ otvoril svoje brány

Je piatok 12. júna, dve hodiny popoludní. V podbrání Pálffyovského kaštieľa čakajú prví návštevníci, ďalší prichádzajú a nechýba ani spravodajský štáb Televízie Markíza. Po obmedzeniach nielen v kultúre je tu konečne uvoľnenie opatrení. Letná sezóna v kaštieli sa teda mohla otvoriť.  Začala sa najlepšie, ako len mohla: slušný počet návštevníkov, divadlo pre deti, dve nové výstavy a jedno milé prekvapenie.

Začnime spomínaným prekvapením: nové vstupenky do kaštieľa, krýpt či múzea sa po odtrhnutí kontrolného ústrižka zmenia na pohľadnice. Môžete ich poslať bežnou poštou každému, koho by ste chceli potešiť. V ére digitálnych technológií to prináša milú spomienku na časy, keď sa nám nelenilo ručne vypísať adresu a text, kúpiť známku a odniesť pohľadnicu na poštu alebo do schránky.  

Kaštieľ

Komentované prehliadky so sprievodcom sa začínajú každú polhodinu. Počas návštevy kaštieľa stále platia hygienické opatrenia, teda dezinfekcia rúk, bezpečnostný odstup do ostatných a povinné rúško, prípadne iná ochrana dýchacích ciest (šál, šatka).

V kaštieli si môžu návštevníci okrem nádvoria a kaplnky pozrieť stálu expozíciu  – Pálffyovskú izbu – a dve nové sezónne výstavy. Prvá expozícia s názvom Komunikačná technika ponúka pohľad na rôzne spôsoby prenosu obrazu a zvuku, druhá sa volá Zdravotníctvo a prináša spomienky na obdobie, keď priestory kaštieľa slúžili ako nemocnica. „Viaceré tematické exponáty nám zapožičali alebo darovali ľudia po výzve, ktorú zverejnili mestské médiá,“ prezradil zamestnanec Mestského centra kultúry (MCK), historik a zároveň jeden zo sprievodcov Pavol Vrablec.

Kino zatiaľ bez filmových noviniek
V takmer bežnom režime už funguje knižnica, galéria, Múzeum Michala Tillnera a Turisticko-informačná kancelária. „Čo sa týka premietania filmov v kine Záhoran, v tomto období je to veľmi zložité. Zatiaľ totiž nie sú k dispozícii nové filmy od distribútorov. Veríme, že sa situácia cez leto zmení k lepšiemu a podľa aktuálnej situácie budeme operatívne upravovať letný premietací plán. Najradšej by sme premietali každý deň a hneď i  niekoľko filmov, keďže máme novú premietaciu i zvukovú techniku,“  hovorí riaditeľka MCK Jana Zetková.

Kultúrne leto

Malacké kultúrne leto každoročne prinášalo osvieženie do horúcich letných dní. Ako priznala šéfka MCK, tentoraz bude o niečo skromnejšie: „Malacké kultúrne leto sa bude konať  na nádvorí kaštieľa.  V minulých rokoch sme ho organizovali aj vďaka podpore Bratislavského samosprávneho kraja. Keďže  v tomto roku bola grantová schéma BSK pozastavená, kultúrne leto bude pripravené najmä vďaka podpore mesta Malacky a našich divákov.“

UTORKY budú venované prednáškam, historickým potulkám a cestovateľským večerom. Každú STREDU sa môžu diváci tešiť na Kino pod hviezdami, v rámci ktorého sa odpremietajú divácky najúspešnejšie filmy rokov 2019 a 2020. ŠTVRTKY budú patriť malackým hudobným zoskupeniam a hudbe rôznych žánrov pre všetky vekové kategórie. Predstavia sa Los Brados, designFikcia, Fortuan, bubeníci z Djembe picnic band, Malackí fešáci, dychová hudba Malačané či Latino Scool. NEDELE tradične patria deťom. O ich dobrú náladu sa postarajú domáci Mia pre deti či Divadlo Žihadlo, ale prídu aj mimomalackí hostia – Teatro Neline, Divadlo Makile, Divadlo JaJa.  K nedeliam v kaštieli patria aj spoločné posedenia na tulivakoch, čítanie kníh a najmä pohoda.

Prvým detským predstavením v letnej sezóne bola Zlatá priadka v podaní Divadla Žihadlo. Hralo sa na nádvorí kaštieľa počas otvorenia letnej sezóny. Prišlo viac ako 30 malých divákov, ktorí sa aktívne zapájali do deja. „Bolo to moje prvé živé predstavenie po troch mesiacoch. Počas pandémie som síce párkrát hral aj online, ale nie je to ono. Živý kontakt s detským divákom  mi veľmi chýbal. Rozprávku som si skvelo užil,“ prezradil nám principál divadla Vlado Zetek.

Pre každého niečo

Ak hovoríme o podujatiach leta, treba spomenúť i tie, ktoré pre verejnosť  nepripravuje priamo MCK. Už teraz sa tešíme na hudobný minifestival Malarock, ktorý odštartoval svoju púť práve počas vlaňajšieho kultúrneho leta, či pripravovaný nový festival Jogafest.

Súčasťou leta býva aj Záhorácky výstup na Vysokú, ktorým si každoročne pripomíname pamiatku Zuzky Krajčírikovej. Turistické podujatie sa tradične koná vždy v auguste – v nedeľu, ktorá nasleduje po mene Zuzana v kalendári.

Priaznivci Divadla na hambálku môžu tešiť na tretí  septembrový týždeň, keď sa bude konať už 13. ročník festivalu  Zejdeme sa na hambálku. Tento rok bude mať formu menšej rodinnej divadelnej slávnosti, ktorou sa skončí kultúrne leto.

„Tohtoročné kultúrne leto bude možno o čosi skromnejšie či komornejšie, ako sme boli zvyknutí po minulé roky, no o to možno  práve  srdečnejšie a plné tak potrebnej rodinnej  atmosféry,“ hovorí J. Zetková a dodáva:  „Už teraz vopred ďakujeme všetkým tohtoročným návštevníkom, ktorí nás prídu podporiť. Bez nich by bola všetka naša snaha zbytočná.“ Tešíme sa na stretnutia s vami na niektorom z kultúrnych podujatí. Všetkým želáme krásne MALACKÉ LETO!

Text: Ľ. Pilzová/MCK, foto: L. Wernerová, Ľ. Pilzová  

Kaštieľ v júni:

PIATOK    14.00 – 17.00 h
SOBOTA     14.00 – 18.00 h
NEDEĽA     14.00 – 18.00 h

Kaštieľ v júli a auguste:

STREDA     10.00 – 12.00 h    14.00 – 17.00 h
ŠTVRTOK     10.00 – 12.00 h    14.00 – 17.00 h
PIATOK    10.00 – 12.00 h    14.00 – 17.00 h
SOBOTA     14.00 – 18.00 h
NEDEĽA     14.00 – 18.00 h

Vstupné:
3 € dospelí
2 € deti a dôchodcoviaKnižnica, múzeum, galéria, Turisticko-informačná kancelária – leto:

PONDELOK     zatvorené
UTOROK       9.00 – 12.00 h    13.00 – 16.00 h  
STREDA     13.00 – 18.00 h
ŠTVRTOK       9.00 – 12.00 h    13.00 – 16.00 h
PIATOK      9.00 – 12.00 h    13.00 – 16.00 h


Krypty pod františkánskym kostolom – po telefonickej alebo mailovej objednávke:

034/772 21 10
muzeum@mckmalacky.sk

Ďalšie informácie:
www.kastielmalacky.sk
www.mckmalacky.sk

Ďalšie
Spoločnosť
21. 3. 2023
Farebný deň

21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Ľudia si vtento deň obliekajú ponožky rôznych…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Školstvo
21. 3. 2023
Zápis do 1. ročníka základných škôl

Mesto Malacky a riaditeľstvá základných škôl v Malackách oznamujú, že zápis na plnenie…

Zobraziť celý článok