18. 11. 2014
Kamery sú dobrý pomocník, nie však všeliek

V uplynulom roku vypracoval vedúci oddelenia preventívnych aktivít Mestskej polície v Malackách Vladislav Kunák projekt, na základe ktorého Rada vlády SR pre prevenciu kriminality odsúhlasila pre naše mesto dotáciu 33 000 € (po Nitre najviac na Slovensku).

Finančné prostriedky budú mestu poskytnuté z Okresného úradu v Bratislave na dobudovanie a modernizáciu kamerového systému. „V dohľadnej dobe umiestnime na strategických miestach nové kamery s väčším rozlíšením a pribudnú i nové kamerové miesta. S prihliadnutím na väčší počet kamier a zároveň väčší objem dát upravíme samotné stredisko monitorovania, ktoré zväčša obsluhujú zamestnanci chránenej dielne,“ hovorí náčelník MsP Ivan Jurkovič.

Kamery sú zväčša naprogramované tak, aby sa automaticky otáčali a snímali dôležité miesta. Do toho však môže obsluha kedykoľvek zasiahnuť a zamerať pozornosť na inú scénu (napríklad po prijatí oznamu o porušení verejného poriadku). Zo všetkých kamier je vyhotovený záznam, ktorý polícia uchováva 15 dní. Podľa zákona musia byť po tejto dobe záznamy vymazané, pokiaľ nebudú použité na trestné alebo priestupkové konanie.

„Je potrebné si však uvedomiť, že pokiaľ je už záznam vyhotovený, následne je možné priblížiť scenériu len digitálne (nie opticky) – na úkor rozlíšenia. Preto môže nastať problém s identifikáciou páchateľa, pokiaľ v čase spáchania deliktu nebolo miesto spáchania kamerou priblížené. Takisto sa môže stať, že i napriek umiestneniu kamery v blízkosti spáchania deliktu bola kamera otočená v danom čase na druhú stranu,“ hovorí náčelník MsP. „Je to ako keby ste mali v rukách ďalekohľad a pomaly sa otáčali rôznymi smermi. Tiež nevidíte za chrbát. A o čo viac priblížených miest budete chcieť počas jednej otočky vidieť, tým dlhšie bude otočenie trvať a spáchanie deliktu nemusí byť na kamere ani zaznamenané,“ dodáva Ivan Jurkovič.

Polícia sa preto snaží naprogramovať také trasy a miesta v automatickom režime, aby mala na dianie v meste skôr orientačný pohľad, a v prípade podozrenia páchania deliktu (napr. po prijatí oznamu) kameru na konkrétne miesto pracovníci nasmerujú a priblížia.

Preto je to aj na vás, či polícii v odhaľovaní deliktov pomôžete, a to ich včasným nahlásením na bezplatnej tel. linke 159.

Text: -ts/naty-

Ďalšie
Práca
Oznamy
12. 4. 2024
Materská škola hľadá zamestnanca na pozíciu učiteľ/ka

Materská škola, Jána Kollára 896, 901 01  Malacky  informuje o voľnom pracovnom mieste. Názov…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
História
12. 4. 2024
Boli sme sa pozrieť na Enigmu z Malaciek

20. marca sa vBrne začala výstava, ktorej hlavnou hviezdou je stroj Enigma, pochádzajúci zleteckej…

Zobraziť celý článok