24. 9. 2014
Jozef Banáš o knihách a o všeličom inom
Úspešný spisovateľ a bývalý politik, ktorý zastával významné posty aj v zahraničí, sa 24. 9. stretol v Malackách so študentmi Gymnázia na Ul. 1. mája. V kinosále Kultúrního domečka ho privítala pracovníčka knižnice MCK Mária Vinceková. Hosť v uvoľnenej atmosfére predstavil svoje knihy, odpovedal na otázky, ale aj sám bol na kadečo zvedavý. Zaujímalo ho, či ešte existuje  povinné čítanie a o aké diela a autorov ide.

„Nie je to trošku zastarané?“ kládol otázku študentom, ale vlastne aj učiteľom, keď počul mená ako Milo Urban, Jozef Cíger Hronský či Svetozár Hurban Vajanský… Nabádal mládež čítať, veľa čítať, čítať aj v cudzích jazykoch, čítať okrem klasiky aj súčasnú slovenskú či svetovú literatúru. A debata sa zvrtla aj na politiku – jej odvrátenú stranu, motívy, prečo väčšina ľudí do politiky vstupuje a na minimum tých, ktorí majú namiesto očakávania prospechu ideály…   

Stretnutiu dodali lesk aj pikantné drobnosti zo spisovateľových ciest a stretnutí s významnými ľuďmi – Danom Brownom či v lete tohto roku s Dalajlámom. Hovorilo sa aj o ambíciách, snoch, osobnej disciplíne, ktorá je predpokladom každého úspechu, ale aj o zbytočnej slovenskej skromnosti či škodlivej neprajnosti a závisti. Kto chcel, dostal veľa impulzov na zamyslenie a pozitívnu inšpiráciu od muža, ktorý vytŕča zo sivého priemeru, zdravo žije a píše najpredávanejšie knihy na Slovensku, úspešné aj v zahraničí. Verejnosť si s Jozefom Banášom môže podebatovať v stredu 24. 9. o 17.00 k v knižnici MCK v Malackách.        

Text, foto: T. Búbelová
Ďalšie
Cestovný ruch
22. 5. 2024
TIK je na novom mieste

Turisticko – informačná kancelária mesta už sídli na novej adrese: v pavilóne na Námestí u…

Zobraziť celý článok
Šport
22. 5. 2024
Futbalisti zobrali bod lídrovi

A-tím Žolíka získal zvýjazdu do Zvolena sympatický bod, keď proti priebežnému lídrovi tabuľky…

Zobraziť celý článok