13. 9. 2022
Ján Štrasser v Malackách

Zažni, Tlaková níž či Šaty. Slovenské hity, ktoré majú síce rozličných interpretov, ale jedného textára. Je ním básnik, textár, dramaturg a spisovateľ Ján Štrasser. Na nádvorie Pálffyovského kaštieľa v Malackách zavítal v rámci podujatia Literárna kuchyňa. Besedu s ním viedla spisovateľka a jeho bývalá susedka Denisa Fulmeková.

    „Všetko, čo som potreboval v redakčnej práci, som sa naučil za jeden rok v Slovenských pohľadoch,“ spomína si počas besedy J. Štrasser. Do redakcie Slovenských pohľadov sa dostal ako 19-ročný študent a vyše roka tam pracoval ako asistent (brigádnik). Prácu mu ponúkol práve otec Denisy Fulmekovej, spisovateľ a prekladateľ Jozef Kot, ktorý bol v tom čase zastupujúcim šéfredaktorom. „Aj vďaka Denisinmu otcovi som poznal špičku vtedajšieho slovenského literárneho časopisectva. Veľmi veľa som sa tam naučil a bolo mi tam veľmi dobre.“

Dajte to na Lasicu   

Zaspomínal si aj na pôsobenie v týždenníku Domino fórum, kde sa, ako vraví, naučil klásť naivné otázky. Práve tento spôsob využíva vo svojich knihách rozhovorov. Prvým respondentom bol začiatkom milénia Milan Lasica. Kniha rozhovorov s ním sa volá Lenže ja som iba komik.   

J. Štrasser tvrdí, že respondent musí byť zaujímavý najmä preňho, nielen spoločensky. Na rozhovory, ktoré vedie so svojimi respondentmi naživo a nahráva si ich na diktafón, sa vopred pripravuje dva až tri mesiace. Za ten čas sa snaží naštudovať si daného človeka. Po tomto všetkom prepisuje nahrávky a tvorí knihu. Pri autorizácii svojim respondentom hovorí, aby to „dali na Lasicu“. Milan Lasica sa totiž vtedy rozhodol nechať text knihy tak a nezmenil na ňom nič. Pretože vraj druhá možnosť by bola, že by to napísal od začiatku Lasica sám.

Prvá verzus najnovšia kniha   

„Dnes už si to tak nedokážem vychutnať, keď mi vyjde kniha. Prvá kniha – debut v ruke, to je proste fantastický pocit,“ priznal počas besedy v Malackách J. Štrasser. Debutoval v roku 1968 básnickou zbierkou Odriekanie. Túto jeseň by do kníhkupectiev mala prísť jeho najnovšia kniha rozhovorov Tvár v zrkadle. Rozpráva sa s v nej sám so sebou a pôjde o jeho vlastné spomienky v dialogickej podobe. Ako J. Štrasser priznáva, práve počas tvorby knihy prišiel na to, ako málo si toho pamätá o svojich rodičoch a starých rodičoch.

Muzikály mu prirástli k srdcu   

Významnú úlohu v tvorbe J. Štrassera zohrávajú aj texty piesní, v súčasnosti píše najmä pre muzikály. Napísal však aj známe piesne pre Mira Žbirku či Richarda Müllera. „Musím hneď a rovno povedať, že ja, na rozdiel od Kamila Peteraja alebo Borisa Filana, nie som autorom hitov. Moje piesne, ktoré sa stali hitmi, sú skôr výnimkami.“ Muzikály mu prirástli k srdcu. „Písať texty pre muzikál ma baví oveľa viac ako bežné texty, lebo tam jednoducho musíte použiť istý druh štylizácie. Nespieva spevák, ale divadelná postava. Musíte sa do tej situácie dostať,“ popisuje autor, ktorého texty možno počuť v muzikáloch ako Neberte nám princeznú či Cyrano z predmestia.    Účastníkov besedy neodradil ani dážď, ktorý sa počas nej spustil. Denisa Fulmeková s Jánom Štrasserom prizvali publikum k sebe na kryté pódium. Diváci si tam preniesli stoličky a naďalej si nerušene vychutnávali rozhovor.    

Literárnu kuchyňu v rámci Kultúrneho leta organizovalo mestské centrum kultúry a knižnica. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fond na podporu umenia (FPU) - logo

Text a foto: P. Arpášová

Ďalšie
Šport
18. 4. 2024
Stolnotenisová mládež boduje

Stolnotenisová mládež sa za ostatné týždne zúčastnila dvoch turnajov. Spomedzi reprezentantiek a…

Zobraziť celý článok
Šport
17. 4. 2024
Záhoráci budú bojovať v skupine o 5. – 8. miesto. S Považskou Bystricou…

V stredu 10. apríla odohrali hádzanári Záhoráci Stupava/Malacky domáci extraligový zápas s…

Zobraziť celý článok