14. 10. 2013
Jablkové hodovanie vo veľkom štýle

Pravdepodobne posledná sobota babieho leta (12. 10.) ponúkla ideálne počasie, a tak šťastnou zhodou okolností spríjemnila aj obľúbené Jablkové hodovanie v Malackách. Už o 9.00 h počas otvorenia podujatia bolo na mestskom teplomeri v parku príjemných 15 stupňov. Ranné vysielanie mestského rozhlasu s pesničkami o jabĺčkach a slovkom k programu ponúklo prísľub dobrej nálady a uspokojenia maškrtných chúťok Malačanov. Dalo sa tomu odolať?

Stovky návštevníkov sa vyrojili za vôňami a lákavo naaranžovanými dobrotami, len čo zaplnili pulty štýlovo vyzdobených stánkov. Tribúna sa oproti vlaňajšku premiestnila na trávnatú plochu pri vstupe do kostola a miesto za ňou zaujali lukostrelci, ktorí dovolili deťom vyskúšať si, aké je strieľať z tejto dnes už historickej zbrane. Šípy mali trafiť jeden z dvoch terčov v tvare jablka.

Kláštorné námestie zaplnili diváci, ktorých očividne zaujal program, a obdivovali talenty, ktoré sa zrodili v našom meste. Okrem už známych tanečníkov zo Saltatrixu a folklórneho súboru Macejko sa predstavili aj mladé nádejné speváčky Lucia Adamovičová, Simona Rusňáková a čerstvý spevácky objav – Martin Kmec, ktorý sa postaral o záverečný pesničkársky minikoncertík s gitarou.

Deti si po celý čas nadšene podávali ruky s maskotom podujatia – veľkým plyšovým jabĺčkom, fotografovali sa s ním, debatovali, ukazovali mu svoje hračky a podaktoré si ho chceli odniesť aj domov! Nikto nehladoval, a tak na konci nezostalo nič z pripravených zásob. Po koláčoch sa len tak zaprášilo, hoci po vlaňajších skúsenostiach úlohou zúčastnených bolo napiecť dvakrát viac ako minulý rok.

Poľovníci minuli všetok divinový guláš s jablkami a v hanbe nezostal ani jablčný kompót zo stánku MsCSS, ktorým ochutnávači zapíjali sladké dobroty. Tradične išli na dračku aj jablká na uskladnenie a na obed bola už dodávka prázdna. Tohtoročnú ponuku obohatili aj sadenice stromčekov – nielen jabloní, ale aj iných drevín. Malačania si podujatie obľúbili a s radosťou sa sami podieľajú na jeho príprave. K občianskym združeniam, neziskovým organizáciám a organizáciám mesta sa pripojilo aj niekoľko jednotlivcov a škôl.

Spojená škola sv. Františka Assiského prispela detskými obrázkami na výzdobu tribúny a pesničkami o jablkách v podaní žiakov. ZŠ Záhorácka ako jediná zo škôl mala vlastný stánok a priamo obohatila ponuku koláčov, ktoré piekli žiaci počas technických prác. Napriek celkovému úspechu podujatia sú určite maličkosti, ktoré nám pomôžu inšpirovať sa a v ďalších rokoch Jablkové hodovanie  pripraviť ešte kvalitnejšie. Podeľte sa s nami a napíšte na media@malacky.sk, alebo zatelefonujte do redakcie (034/79 66 173, 034/79 66 174).

Text: T. Búbelová; Foto: S. Osuský   

Takto sme hodovali… (fotogaléria)     

Ďalšie
Šport
25. 6. 2024
Judisti už dosúťažili

Dvoma súťažami vLeviciach sa skončilo zápolenie vjude mladších vekových kategórií v tomto školskom…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Rozvoj
Cykloturistika
25. 6. 2024
Cyklotrasy – otázky verejnosti (2)

Kto má prednosť? Dve križovatky, rovnaká odpoveď V nadväznosti na naše predchádzajúce články o…

Zobraziť celý článok