7. 3. 2017
Inváziu neviest a ženíchov očakávame aj v tomto roku
Počet sobášov na Slovensku je na vzostupe a tento trend neobchádza ani Malacky. Ľudia sa doslova hrnú do manželstiev a prognózy na rok 2017 vyznievajú rovnako priaznivo. „Berú sa v každom veku; za rok 2016 bol najstarší ženích narodený v roku 1932 a nevesta v roku 1937. A naopak – najmladší pár tvorili ženích ročník 1994 a nevesta ročník 1995,“ priblížila matrikárka Annamária Horváthová z Mestského úradu v Malackách.

V roku 2014 bol celkový počet uzatvorených manželstiev v našom meste 95, v roku 2015 už to bolo 100. V uplynulom roku sa počet sobášov vyšplhal na 105. Civilné prevyšovali: bolo ich 73, zatiaľ čo cirkevných bolo 32. V štyroch prípadoch išlo o uzavretie manželstva s cudzincom. Spoza hraníc prišli najmä ženísi, do Malaciek sa priženili muži z Rakúska, Nemecka i Srbska. Štatistiku dopĺňa jedna nevesta z Českej republiky, odkiaľ vo všeobecnosti  prichádza najviac zahraničných partnerov, mužov i žien.    

Mladá nevestička je vzácnosťou
V roku 2016 sme v meste nezaznamenali žiadny sobáš u maloletých. Naopak – vek novomanželov stúpa. „Mladá, 20- či 21-ročná nevesta je dnes vzácnosťou,“ hovorí A. Horváthová, ktorá prostredníctvom práce matrikárky sleduje spoločnosť už dvadsaťosem rokov a tvrdí, že pomery sa veľmi zmenili. Dokazujú to aj štatistiky: z
náhodne vybranej vzorky 26 ženíchov a rovnakého počtu neviest zosobášených minulý rok v Malackách boli muži v priemere ročník 1976 (t.j. v čase sobáša mali 40 rokov) a ženy ročník 1981 (v čase sobáša 35 rokov).

Spolužitie na „psiu knižku“ si mnohí rozmyslia

Súčasné trendy so sebou priniesli aj viac partnerstiev bez uzavretia sobáša. Áno, na lásku nepotrebujú „papier“, ale o to predsa nejde. Mnohí partneri, ktorí spolu žijú – ako sa ľudovo vraví – „na psiu knižku“, časom prehodnotia svoje rozhodnutie a zoberú sa, aby nemali legislatívne problémy, napríklad so spoločne nadobudnutým majetkom, s prístupom k informáciám a podobne. A neraz je to v hodine dvanástej. „Už som sobášila aj na anesteziologicko-resuscitačnom oddelení, oddelení pre dlhodobo chorých či v byte, kde, žiaľ, ženích do týždňa zomrel,“ hovorí ďalšia matrikárka Katarína Krišková.

Svadba ako z rýchlika
V prípade, že majú snúbenci v poriadku všetky potrebné doklady k sobášu, môžu sa vziať prakticky hneď, keď je voľný termín. Alebo okamžite. „Zažili sme aj super rýchlu svadbu. Prišli dvaja, že sa chcú vziať, predložili všetko, čo treba, priviedli dvoch svedkov a do troch hodín sme ich oddali ešte v ten deň,“ spomína na kuriózny prípad K. Krišková.    

Radšej sobáše ako rozvody

Aj pre matrikárky je milšie evidovať, keď sa dvaja zaľúbenci berú, než keď sa manželia rozvádzajú. V minulom roku bolo v našom meste rozvedených 45 manželstiev, čo je v pomere k uzavretým manželstvám (105) necelá polovica. „Čo sa veku týka, je to v prípade rozvodov podobné ako pri sobášoch: ľudia sa rozvádzajú v každom veku a bez ohľadu na to, koľko rokov sú spolu. Zažili sme manželov, ktorí sa rozviedli po roku, z toho pol roka trvalo rozvodové konanie, takže povážte, koľko boli spolu? A žiť jeden bez druhého sa rozhodli aj muž a žena, ktorí boli manželmi vyše 40 rokov,“ hovorí A. Horváthová.      

Vziať sa môžete prakticky kdekoľvek
V roku 2017 sme v Malackách mali zatiaľ štyri sobáše, všetky boli civilné. V meste sa oficiálne sobáši v sobášnej sieni Spoločenského domu, ale snúbencov bežne oddávajú aj v kaštieli či v Zámockom parku. Svadobných obradov z roka na rok pribúda v neďalekom Hoteli M, ľudia sa brali aj v hoteli Átrium a jednu svadbu zaznamenali i v mestskom kine. Cirkevné svadobné obrady sa spravidla uskutočňujú v Kostole Nepoškvrneného Počatia Panny Márie na Kláštornom námestí.      

 I. Sochorová
Ďalšie
Šport
20. 5. 2024
Záhoráci s prvým víťazstvom v Ligovom pohári

Hádzanári HC Záhoráci Stupava/Malacky si vo 4. kole Ligového pohára Niké Handball extraligy…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
17. 5. 2024
Voľné pracovné miesto na MsÚ: samostatný odborný referent územného plánovania

Mesto Malacky informuje o voľnom pracovnom mieste na Mestskom úrade Malacky s názvom: Samostatný…

Zobraziť celý článok