27. 8. 2015
Historické potulky Malackami

Je v nich kus romantiky i tajomna. Večerné prechádzky mestom majú svoje čaro. A keď sa k nim pridá aj historický rozmer, netreba váhať. Ideme!

Je streda večer, v kalendári dátum 12. august 2015 a vonku pekelné dusno. Pri bývalom mlyne na Dolnom konci sa zišlo okolo 20 ľudí, ktorí práve začínajú komentovanú prehliadku mesta po trase Družstevná – cintorín – Ulica 1.mája – Rádek – Zámocký park – kláštor. 

„Nápad zorganizovať potulky vznikol niekedy v máji – júni 2014 ako výsledok dlhšej debaty s mojimi kolegami,“ hovorí poslanec mestského parlamentu, zamestnanec Múzea Michala Tillnera, historik, ale dnes predovšetkým sprievodca Martin Macejka. „Zrejme nás inšpiroval kolega Andrej Wsól a jeho prechádzky po Zámockom parku. Dospeli sme k záveru, že by bolo zaujímavé previesť ľudí mestom, ukázať im významné objekty a porozprávať zaujímavé fakty o stavebnom vývoji Malaciek.“

Vlani počas leta mali potulky premiéru, tento rok už napísali svoje ďalšie pokračovanie. Niektorých účastníkov už môžeme nazvať tradičnými. So sprievodcami diskutujú, pýtajú sa na podrobnosti, prípadne aj sami prinesú zaujímavú informáciu.
 „Teší ma, ako sa potulky vyvíjajú. Je to dobrý príklad prirodzeného spojenia výskumu s prezentáciou a cestovným ruchom,“ hovorí M. Macejka. „Keď sa počas našej práce dozvieme z archívov niečo nové, na najbližšej potulke sa o to podelíme. Uvediem príklad: pred časom sme hovorili, že bývalý obecný dom, dnes bytové družstvo na Břeclavskej, bol postavený na prelome 19. a 20. storočia. Dnes presne vieme, že ho dokončili v roku 1896.“ Jeho kolega z múzea a takisto sprievodca potuliek Pavol Vrablec dopĺňa: „Vďaka potulkám nadväzujeme kontakty s ľuďmi, ktorí by možno do múzea neprišli. Našu prácu však obohacujú spomienkami, prípadne prinesú svoje staré písomnosti a fotografie.“

Na ďalšie pokračovanie historických potuliek Malackami nemusíme čakať až do budúceho roka. Zaujímavá akcia sa chystá už počas najbližšej Malackej šošovice, teda 19. septembra. Na jeseň, okolo Dušičiek, sa uvažuje o komentovaných prehliadkach starého cintorína.

Takže – dovidenia pri ďalších potulkách Malackami, priatelia!
 

Text:  Ľ.Pilzová, foto: M. Konečný, M. Macejka
 

 

Ďalšie
Voľný čas
Spoločnosť
Celomestské podujatia
Kultúra
6. 12. 2023
Horí prvá sviečka na adventnom venci

Kostolom Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Malackách sa vnedeľu 3. decembra niesli tóny…

Zobraziť celý článok
Bezpečnosť
Oznamy
4. 12. 2023
Plán činnosti vo vojenskom obvode na mesiac december 2023

ilustr. foto: www.mod.gov.sk Kompletné info na www.mosr.sk

Zobraziť celý článok