27. 8. 2015
Historické potulky Malackami

Je v nich kus romantiky i tajomna. Večerné prechádzky mestom majú svoje čaro. A keď sa k nim pridá aj historický rozmer, netreba váhať. Ideme!

Je streda večer, v kalendári dátum 12. august 2015 a vonku pekelné dusno. Pri bývalom mlyne na Dolnom konci sa zišlo okolo 20 ľudí, ktorí práve začínajú komentovanú prehliadku mesta po trase Družstevná – cintorín – Ulica 1.mája – Rádek – Zámocký park – kláštor. 

„Nápad zorganizovať potulky vznikol niekedy v máji – júni 2014 ako výsledok dlhšej debaty s mojimi kolegami,“ hovorí poslanec mestského parlamentu, zamestnanec Múzea Michala Tillnera, historik, ale dnes predovšetkým sprievodca Martin Macejka. „Zrejme nás inšpiroval kolega Andrej Wsól a jeho prechádzky po Zámockom parku. Dospeli sme k záveru, že by bolo zaujímavé previesť ľudí mestom, ukázať im významné objekty a porozprávať zaujímavé fakty o stavebnom vývoji Malaciek.“

Vlani počas leta mali potulky premiéru, tento rok už napísali svoje ďalšie pokračovanie. Niektorých účastníkov už môžeme nazvať tradičnými. So sprievodcami diskutujú, pýtajú sa na podrobnosti, prípadne aj sami prinesú zaujímavú informáciu.
 „Teší ma, ako sa potulky vyvíjajú. Je to dobrý príklad prirodzeného spojenia výskumu s prezentáciou a cestovným ruchom,“ hovorí M. Macejka. „Keď sa počas našej práce dozvieme z archívov niečo nové, na najbližšej potulke sa o to podelíme. Uvediem príklad: pred časom sme hovorili, že bývalý obecný dom, dnes bytové družstvo na Břeclavskej, bol postavený na prelome 19. a 20. storočia. Dnes presne vieme, že ho dokončili v roku 1896.“ Jeho kolega z múzea a takisto sprievodca potuliek Pavol Vrablec dopĺňa: „Vďaka potulkám nadväzujeme kontakty s ľuďmi, ktorí by možno do múzea neprišli. Našu prácu však obohacujú spomienkami, prípadne prinesú svoje staré písomnosti a fotografie.“

Na ďalšie pokračovanie historických potuliek Malackami nemusíme čakať až do budúceho roka. Zaujímavá akcia sa chystá už počas najbližšej Malackej šošovice, teda 19. septembra. Na jeseň, okolo Dušičiek, sa uvažuje o komentovaných prehliadkach starého cintorína.

Takže – dovidenia pri ďalších potulkách Malackami, priatelia!
 

Text:  Ľ.Pilzová, foto: M. Konečný, M. Macejka
 

 

Ďalšie
Rozvoj
Cykloturistika
24. 6. 2024
Rozvoj cyklodopravy je naším spoločným cieľom

Podpora bezpečnej cyklodopravy bola hlavným cieľom cyklojazdy Malackami, ktorá sa konala vsobotu 8…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
21. 6. 2024
MsCSS hľadá pomocnú silu do kuchyne

Zamestnávateľ: Mestské centrum sociálnych služieb MalackySídlo: 1. mája 9, 901 01 MalackyPracovné…

Zobraziť celý článok