26. 2. 2014
Gymnazisti na severe Európy

V rámci  projektu Comenius mali žiaci Gymnázia Malacky možnosť v dňoch 6. – 11. februára navštíviť jednu z najkrajších severských krajín – Dánsko. Už samotná cesta tam bola pre niektorých študentov zážitkom na celý život,  pretože mali po prvýkrát možnosť cestovať lietadlom.

Program dánskeho stretnutia bol naplánovaný od prvých minút až po posledné mávanie na rozlúčku. Hneď po príchode boli študenti privítaní ich hostiteľmi a hneď tu zavládla priateľská atmosféra,  ktorá panovala medzi študentmi po celý čas. Mnohí si tu našli priateľov aj z ostatných krajín zapojených do projektu, či už to bolo Taliansko, Španielsko, Poľsko alebo Dánsko.

Prvý deň sa študenti vybrali spoznávať mesto, no už druhý deň boli naplno aktívni vďaka lekciám karate a lezenia v miestnom športovom centre, ktoré bolo kedysi elektrárňou. Po vyčerpávajúcom dopoludní sa oboznámili so starou mestskou radnicou a potom s úžasnou prezentáciou profesora, ktorý si vytvoril presnú kópiu samého seba v podobe robota.

Tretí deň mal pokojnejšie tempo, študenti si prešli miestnou ZOO, pracovali na svojich projektoch a večer mali možnosť zahrať si aj so svojimi novými priateľmi bowling. Na štvrtý deň prišla výprava až na samotný vrchol Dánska, do mesta Skagen. Toto mesto, známe najmä rybárstvom, študentom ponúklo pohľad na pôvodný dánsky život prostredníctvom múzeí a galérií. Už  samotné prostredie na severe bolo fascinujúce, plné jedinečnej fauny a flóry.

Posledný deň nám priniesol detailný pohľad na dánsky vzdelávací systém prostredníctvom návštevy dánskych hodín na gymnáziu. „Musím povedať, že ich systém je na veľmi vysokej úrovni, aj keď je od základov postavený inak,“ hovorí študent Marco Samuel Fabuš, ktorý bol hostiteľmi z Dánska vyhlásený na záverečnom hodnotení  za najšikovnejšieho a najaktívnejšieho účastníka stretnutia. Celá návšteva Dánska bola zakončená slávnostnou večerou aj s rodičmi dánskych hostiteľov.

Marco Samuel Fabuš (upravené)

Foto: gymnázium

Ďalšie
Šport
23. 5. 2024
Boxer Niko Sivák má republikový bronz

Komárno, 204 boxerov z 51 oddielov zcelého Slovenska – to boli majstrovstvá Slovenska vboxe žiakov…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
23. 5. 2024
Okresný súd Malacky vyhlasuje výberové konanie na pozíciu vyšší súdny úradník

Okresný súd Malacky informuje o voľnom štátnozamestnaneckom mieste v dočasnej štátnej službe vo…

Zobraziť celý článok