19. 2. 2014
Festival Jeden svet už dnes!

V stredu 19. 2. sa uskutoční festival Jeden svet  aj  v Malackách v Kulturním domečku. Dopoludnia sa premieta pre malacké školy a na 19.00 h je naplánované premietanie pre verejnosť. Tešiť sa môžete na filmy Solárne mamy a Zelený tiger sa prebúdza.

SOLÁRNE MAMY                                                                           

Jehane Noujaim, Mona Eldaief / USA, Dánsko, Veľká Británia / 2012 / 75 min.

Rafea je matka štyroch detí, ktorá žije s manželom v ošarpanom stane v odľahlej jordánskej dedine. Obľúbenou manželovou činnosťou je polihovanie na koberci  a Rafea je nútená starať sa o chod rozpadajúcej domácnosti, aj keď vždy chcela od života viac. Keď sa naskytne možnosť, aby sa spoločne s ďalšími ženami z iných častí sveta mohla vydať na niekoľko mesiacov do Indie naučiť sa zostavovať a inštalovať solárne panely, je nadšená. Ale len do chvíle, než sa spýta na súhlas manžela – muž jej študijný pobyt nechce dovoliť. Snímka sleduje Rafeu a ďalšie ženy na inšpirujúcej, ale náročnej ceste k využitiu svojich schopností na viac než varenie, pranie a starostlivosť o deti. Zápasia pritom s predsudkami, tradíciami patriarchálnej spoločnosti, nepochopením okolia a závisťou, ale tiež s vnímaním vlastných rolí, vrátane úlohy matky, ktorá kvôli svojmu osobnému rozvoju musí na čas opustiť potomkov. Film je súčasťou medzinárodného projektu Prečo chudoba?, ktorý má za cieľ vyvolať debatu o rôznych podobách chudoby vo svete.

 

ZELENÝ TIGER SA PREBÚDZA                                                    

Gary Marcuse / Kanada / 2011 / 78 min.

Roľníci v juhozápadnej Číne, odkázaní na nedostatok informácií a na sľuby miestnej propagandy nemajú, zdá sa, s opustením svojich domovov kvôli stavbe vodnej hrádze problém. Ak ide o dobro krajiny, ide zákonite tiež o ich dobro, prikyvujú súhlasne miestni obyvatelia. Provincie Jün-nan, zapísaná na Zozname UNESCO, už podobne monštruózne projekty zažila na neďalekých tokoch riek Mekong a Nù Jiāng. Až vďaka ekologickému hnutiu, ktoré mapuje hrôzostrašné dopady týchto zásahov a varuje pred nimi ďalších dedinčanov, sa výstavba na hornom toku rieky Jang-c’-ťiang stretáva s nečakaným odporom. Masívna devastácia čínskeho prírodného bohatstva sa začala v rôznych formách pod zámienkou nekonečného pokroku už počas kultúrnej revolúcie Mao Ce-tunga. Dokument prináša unikátne archívne materiály z doby, kedy bol ľud bez ohľadu na neskoršie ekologické tragédie presviedčaný o možnostiach úplného ovládnutia prírody, pričom tento spôsob myslenia v Číne stále pretrváva. Film však ukazuje, že aj tu sa konečne prebúdza ekologický aktivizmus, ktorý dokáže účinne oponovať megalománii čínskej vlády. Kampaň za záchranu krajiny a obyvateľov pri rieke Jang-c’-ťiang dokázala, že aj obyčajní ľudia môžu účinne oponovať bezohľadným developerom.

-mck-
 

 

 

Ďalšie
Cestovný ruch
22. 5. 2024
TIK je na novom mieste

Turisticko – informačná kancelária mesta už sídli na novej adrese: v pavilóne na Námestí u…

Zobraziť celý článok
Šport
22. 5. 2024
Futbalisti zobrali bod lídrovi

A-tím Žolíka získal zvýjazdu do Zvolena sympatický bod, keď proti priebežnému lídrovi tabuľky…

Zobraziť celý článok