6. 6. 2012
Fabrika na vakcíny odtajnená

Premiér Robert Fico sa včera stretol s predsedom Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetánom Kičurom, aby sa oboznámil s prípadom výstavby fabriky na vakcíny proti pandemickej chrípke v Malackách. SŠHR následne odtajnila zmluvy týkajúce sa výstavby fabriky.

Materiály podľa slov premiéra Roberta Fica potvrdzujú, že do výstavby sa už preinvestovalo 10,7 mil.eur, pričom zatiaľ nikto nevie, kto bude závod prevádzkovať. Chyby pripisuje premiér bývalej vláde a bývalému vedeniu SŠHR.

Už sa preinvestovalo viac ako 10,700 000 eur. Tá prevádzka sa stavia. V skladoch správy Štátnych hmotných rezerv sú už aj uložené určité technológie, ktoré majú byť použité, ale ani pánboh nevie, kto to bude prevádzkovať. Pretože prevádzkovať to môže len spoločnosť, ktorá má licenciu na výrobu vakcín takéhoto charakteru“, uviedol Fico pre médiá.

Bývalého kabinetu sa Fico pýta, prečo celý projekt utajnil, prečo sa kupoval pozemok za necelých pol milióna eur v Malackách, keď Imuna Pharm Šarišské Michaľany ponúkala pozemky za jedno euro a prečo sa preinvestovalo 10,7 milióna eur bez toho, aby bolo jasné, kto bude fabriku na výrobu vakcín prevádzkovať, keďže ide o záležitosť náročnú na potrebné licencie, povolenia a samozrejme i financie. Podľa premiéra Róberta Fica predchádzajúce vedenie Štátnych hmotných rezerv celý proces utajovalo, pretože išlo o nevýhodný projekt: “Po platinových sitkách sa zdá, že tu je ďalšia veľká kauza, ktorá sa týka správy Štátnych hmotných rezerv pod vedením SDKÚ….. Dôležité podľa mňa bolo kúpiť pozemok, provízia, rozhodnúť o stavbe, provízia, rozhodnúť o nákupe technológií, provízia. Nič iné dôležité nebolo a ako vidíte všetko v utajenom procese, aby sa o tom nikto nemohol dozvedieť..“

O tom, ako sa bude ďalej postupovať má rozhodnúť SŠHR. Premiér pripúšťa viaceré varianty, napríklad hľadanie budúceho prevádzkovateľa, najhoršou by podľa neho bolo ukončenie projektu pre už preinvestované peniaze.

Podľa predsedu správy Štátnych hmotných rezerv na novo zvážia, kde bude prevádzka definitívne stáť: „Štátne hmotné rezervy ako staviteľ ako investor požiadajú vládu, aby uznesením zaviazala Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a Slovenskou akadémiou vied, aby bolo to verejným obstarávaním.“

Zámer zabezpečiť výrobnú kapacitu pre vakcíny proti pandémii chrípky schválila prvá vláda Roberta Fica v roku 2009. “Domnievali sme sa, že taká výroba by bola najefektívnejšia v areáli Imuna Šarišské Michaľany, spoločnosť mala licenciu na výrobu vakcín, infraštruktúru, boli i ponuky zo strany spoločnosti. Bol som prekvapený, že prevádzka sa nestavia v areáli v Michaľanoch ale v Malackách,” uviedol Fico. Závod v Malackách začala stavať Správa štátnych hmotných rezerv minulý rok, teda v čase, kedy mu šéfovala nominantka SDKÚ-DS Eva Hrinková, známa tiež pre kauzu platinové sitká.

Správa štátnych hmotných rezerv v súčasnosti zisťuje o prípade ďalšie podrobnosti. O všetkom podstatnom chcú informovať na tlačovej besede do dvoch týždňov.


– mija –

Ďalšie
Práca
Oznamy
17. 5. 2024
Voľné pracovné miesto na MsÚ: samostatný odborný referent územného plánovania

Mesto Malacky informuje o voľnom pracovnom mieste na Mestskom úrade Malacky s názvom: Samostatný…

Zobraziť celý článok
Školstvo
Práca
Oznamy
16. 5. 2024
Štyri voľné pracovné miesta v materskej škole

Materská škola, Jána Kollára 896, 901 01 Malacky, informuje o štyroch voľných pracovných miestach.…

Zobraziť celý článok