22. 3. 2024
Enigma z Malaciek – šifrovací stroj má výstavnú premiéru v Česku

Legendárny šifrovací stroj Enigma je stredobodom výstavy v Brne. Konkrétna Enigma vyrobená v roku 1942, ktorú akýsi mladík našiel na opustenej leteckej základni po ústupe Nemcov, má výstavnú premiéru v Technickom múzeu v Brne, informuje web novinky.cz. Výstava venovaná najmä šifrovaciemu zariadeniu Enigma začala 20. marca a potrvá do konca tohto roka.

Enigma z Malaciek patrí do zbierky Košického technického múzea, ktoré ju získalo v roku 2020 od malackého zberateľa ju teraz zapožičalo do Česka. Enigma je názov zariadenia, ktoré počas II. svetovej vojny slúžilo na šifrovanie dôležitej korešpondencie Nemcov. Spojencom trvalo roky, kým sa im kód tohto šifrovacieho stroja podarilo rozlúsknuť.

Zariadenie, ktoré sa našlo pri našom meste je trojrotorový model M3 a je stále funkčný. Aj keď týchto strojov vyrobili počas vojny tisíce, do dnešného dňa sa ich zachovalo len približne 300.

-red-/foto: Slovenské technické múzeum Košice

Ďalšie
Školstvo
Ekonomika a rozvoj
19. 6. 2026
Kuchyňa na Dérerke stále dýcha novotou

Končiaci sa školský rok znamená, že Základná škola Dr. J. Dérera má za pomaly sebou prvý rok…

Zobraziť celý článok
Samospráva mesta
Oznamy
Aktuality
19. 6. 2026
Mestský úrad bude v pondelok 22. júna zatvorený

Mestský úrad Malacky oznamuje verejnosti, že v pondelok 22. júna 2026 bude mestský úrad zatvorený.…

Zobraziť celý článok