25. 4. 2012
EKO sa žije v Malackách

Deti plné dojmov a vedomostí a Malacky s novou zeleňou. Aj to sú výsledky ekologického osvetového dňa pod záštitou Zastúpenia Európskej komisie v SR, ktorý sa konal v Malackách 24. apríla.

Celé dopoludnie patrilo deťom zo základných škôl. V kine bol pre ne pripravený bohatý program plný zábavy aj vzdelávania. Vyskúšali si pokus ukazujúci, ako sa šíria emisie a ako vzniká oxid uhličitý. Na ceste po celej zemeguli zistili, že sa topia ľadovce, miznú lesy a na plážach sú odpadky. V súťaži Európsky ekológ sa naučili, že Holanďania šetria prírodu napríklad tým, že veľa jazdia na bicykli a Španieli stavajú najväčšiu solárnu elektráreň v Európe. Po dokončení bude zásobovať viac ako 180 000 domácností. Ak sa chcete dozvedieť viac, kliknite si na www.ekoslovensko.eu. (aj cez banner na www.malacky.sk). Je to webová stránka celého podujatia, kde si môžete pozrieť fotografie nielen z Malaciek, ale zo všetkých 30 miest, v ktorých sa akcia uskutočnila alebo sa ešte len uskutoční.

Popoludní pokračovala eko-akcia vysádzaním zelene. V parku pri ZŠ Dr. J. Dérera pribudli 4 lipy a 4 javory. Stromčeky nám zafinancoval Brusel a miesto vysadenia vybralo oddelenie životného prostredia MsÚ. Brezy, ktoré v parku sú, sa totiž blížia ku koncu svojho života (všimnúť si to môžete na suchých vrcholkoch stromov).

Večer sme sa opäť vrátili do kina, kde boli pripravené zaujímavé prednášky a filmy o životnom prostredí. Zaujal najmä dokument o delte Dunaja, jednej z najkrajších a najbohatších oblastí divokej prírody v Európe. No a vrcholom večera bol film Pavla Barabáša Pygmejovia, ktorý už má na konte mnohé ocenenia.

Viac snáď o akcii ani nie je potrebné písať, viac povedia fotografie. Tu sa nám ich zmestí len niekoľko, zvyšné nájdete na Facebooku (malacky.sk).

Michaela Janotová; Foto: -mija/otano-

Ďalšie
Bezpečnosť
Oznamy
14. 6. 2024
Dnes o 12.00 h bude skúška sirén

V piatok 14. júna sa o 12.00 h na celom území Slovenska uskutoční preskúšanie varovnej siete sirén…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Rozvoj
13. 6. 2024
Podcast MALACKY NAHLAS - 7. diel

Vďaka dotácii vyše 1,5 milióna eur sa bude revitalizovať vnútroblok na Záhoráckej. Čo všetko to…

Zobraziť celý článok