14. 2. 2020
Dva roky na župe

Mesto Malacky a Bratislavský samosprávny kraj (BSK) sú partnermi v mnohých oblastiach, pričom zásadná spolupráca je pri rekonštrukcii ciest na území mesta a pri eurofondových projektoch. Aj o tom sa hovorilo počas stretnutia s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Jurajom Drobom s mottom Dva roky na župe. Najvyšší predstaviteľ kraja okrem mestského úradu navštívil Mestské centrum sociálnych služieb a závod Ikea Components.

BSK vlastní na území nášho mesta dôležité cestné komunikácie, do ktorých v poslednom období výrazne investovala. Vďaka tomu máme v Malackách zrekonštruovaný pomerne dlhý úsek: od mosta pri vjazde do mesta z diaľnice, celý diaľničný privádzač Pezinská, úsek Legionárskej okolo Hasičského a záchranného zboru a celú ulicu Duklianskych hrdinov. Opravená cesta je aj za tabuľou mesta až do Rohožníka. „Rekonštrukcia cesty Rohožník – Malacky bola z nášho pohľadu strategická. Chápal som však aj obavy Malačanov, že po jej otvorení sa do mesta vráti tranzitná nákladná doprava. Preto ubezpečujem obyvateľov, že v spolupráci s vedením Malaciek robíme všetko pre to, aby sa táto cesta napojila na pripravovanú novú diaľničnú križovatku D2-Rohožník,“ prisľúbil J. Droba. Podľa jeho slov sa bude župa snažiť dobudovať aj cyklotrasu pozdĺž cesty Rohožník – Malacky, na ktorú sa pri plánovaní rekonštrukcie pôvodne nemyslelo.

Ako povedal primátor Juraj Říha, veľa našich projektov sa podarilo zrealizovať s podporou BSK. Keďže župa je sprostredkovateľským orgánom pre eurofondy,  spolupráca priniesla dotácie na odborné učebne v troch základných školách (Štúrova, Dérerka, Záhorácka), na rozšírenie materskej školy na Záhoráckej, na cyklotrasy či na záchytné parkovisko.  

Župa má vo svojej pôsobnosti 13 gymnázií, pričom jedno z nich je v Malackách. Budova na ulici 1. mája má vďaka investícii BSK novú fasádu, vrátane zateplenia, a študentom slúži zrekonštruovaná kuchyňa a jedáleň. Gymnázium sa spolu s ďalšími župnými školami predstaví verejnosti v rámci úspešného projektu Deň župných škôl, ktorý  na jeseň opäť zavíta aj do Malaciek.

Text: Ľ. Pilzová, foto: S. Osuský

Ďalšie
Práca
Oznamy
31. 3. 2023
Mesto Malacky hľadá záujemcu na zabezpečenie chodu Karanténnej stanice

Mesto Malacky hľadá záujemcu na zabezpečenie chodu Karanténnej stanice. Dohodnutá práca:…

Zobraziť celý článok
Životné prostredie
31. 3. 2023
Čistíme naše mesto

S príjemnejšími vonkajšími teplotami a jarným slniečkom sa začali brigády zamerané na čistenie…

Zobraziť celý článok