29. 3. 2014
Druhé kolo voľby prezidenta – volia aj takí, čo doteraz voľby ignorovali

Posledná marcová sobota (29. 3.) priniesla Slovensku k voľbe prezidenta republiky v druhom kole nádherné počasie. V Malackách o 14.00 h mestský teplomer v parku na Kláštornom námestí ukazoval jarných 23 stupňov. Vo volebných miestnostiach sme predpoludním zisťovali, či slnečný deň prilákal k volebným urnám viac voličov, ako to bolo počas upršaného prvého kola.  

Podľa našich zistení do volebných miestností dvanástich volebných okrskov v meste prichádzali ľudia už od skorého rána a najväčší nápor zaznamenali do 11.00 h. „Určite ľudia chodia viac ako v prvom kole,“ uviedla zapisovateľka 4. volebného obvodu Ľ. Gbelcová. „O 10.30 h sme v prvom kole evidovali 154 voličov a dnes 186,“ povedala a dodala, že dnes gratulovali voličovi Miroslavovi, ktorý má meniny. Jeden z členov aj včerajšej oslávenkyni Soni. Na stoloch mali okrem zoznamov voličov a obálok aj kôpky cukríkov pre deti.

Celkovo sa volebné komisie väčšinou zhodujú v odhadoch vyššej volebnej účasti oproti prvému kolu prezidentských volieb, ktoré sa konalo 15. marca. K volebným urnám prichádzajú aj takí, čo v prvom kole nevolili. „Zaujímavé je, že tieto voľby vyprovokovali aj tých Malacčanov, ktorí už síce nie sú prvovoliči, ale doteraz všetky voľby odignorovali,“ povedala jedna zo zapisovateliek. „Evidentne nevedeli, ako to pri voľbách chodí, všetko sledovali a pýtali sa,“ dodala. Tento jav signalizuje, že voľba prezidenta republiky je pre našu krajinu aj pre naše mesto dôležitou udalosťou a mnohí doteraz pasívni občania sa rozhodli nezmariť svoj volebný hlas v očakávaní výsledku, o ktorom sú presvedčení, že bude správnou voľbou.

Zatiaľ k najstarším voličom patril 94-ročný pán z 3. volebného obvodu, podľa členov komisie veľmi milý a čiperný, ktorý dorazil na bicykli a bol aj pedantne označený reflexným pásikom. Ten istý okrsok spolu s rodičmi navštívilo aj 4-mesačné bábätko, ktoré bude pravdepodobne najmladšou osobou, ktorá prišla pred volebnú komisiu. Vo volebnej miestnosti v budove MŠ Kollárova jeden z voličov (67-ročný pán) zahral na klavíri niekoľko klasických skladieb na spríjemnenie atmosféry. „Už aj v minulom kole nás tento volič prekvapil kultúrnym číslom a dnes stačilo usmiať sa,  ukázať na klavír a znova sme sa dočkali…“ vítali milé spestrenie členovia tejto komisie.

Okolo poludnia v Malackách nastal útlm a volebné miestnosti sa vyprázdnili. Podľa skúseností domácich to však nesúvisí nielen s obedom, ale aj so slnečným počasím, ktoré vytiahlo mnohých do záhrad. Času voliť majú ešte dosť aj po 17.00 h, kedy sa tradične volebné miestnosti zvyčajne znovu začínajú zapĺňať.

Konečný výsledok prezidentských volieb ešte na pár hodín zostane pre nás prekvapením. V každom prípade volebné miestnosti sú otvorené do 22.00 h a ešte vždy je čas podporiť toho svojho kandidáta. V Malackách bol v prvom kole najúspešnejší Andrej Kiska (1943 hlasov; 29,28 %) pred Róbertom Ficom (1565 hlasov; 23,59 %). Či mu prvenstvo zostane, sa ukáže po sčítaní všetkých platných hlasov, a my sme zvedaví, koľkí z 15 360 voličov zapísaných v zoznamoch voličov v Malackách podporia neho a koľkí súčasného premiéra Róberta Fica. Najdôležitejší je však výsledok v rámci celého Slovenska, ku ktorému každý z nás svojím postojom prispeje, nech už je akýkoľvek.

Text, foto: Tatiana Búbelová   

Druhé kolo volieb prezidenta SR v Malackách – fotogaléria

 

Ďalšie
Cestovný ruch
22. 5. 2024
TIK je na novom mieste

Turisticko – informačná kancelária mesta už sídli na novej adrese: v pavilóne na Námestí u…

Zobraziť celý článok
Šport
22. 5. 2024
Futbalisti zobrali bod lídrovi

A-tím Žolíka získal zvýjazdu do Zvolena sympatický bod, keď proti priebežnému lídrovi tabuľky…

Zobraziť celý článok