17. 1. 2024
Dôchodcovia strážia školákov na priechodoch

Od približne polovice novembra dohliadajú v dňoch školského vyučovania na bezpečnosť na priechodoch v blízkosti základných škôl v centre mesta aktívni dôchodcovia. Ešte pred nástupom „do terénu“ ich do riadenia dopravy zaškolili príslušníci mestskej polície.

            Mestská polícia doteraz zabezpečovala štyri priechody pre chodcov – jeden priamo pred Základnou školou Dr. J. Dérera, ďalší pred cirkevnou školou (pri bašte) a dva v blízkosti Základnej školy na Záhoráckej. Školáci však na cestu do škôl využívajú aj ďalšie priechody, ktoré nie sú riadené svetelnou signalizáciou. Práve preto sa mestská polícia rozhodla situáciu riešiť. Z personálnych dôvodov však policajti nedokážu pokryť viac ako štyri priechody, pomoc teda museli hľadať inde. A našli ju práve v aktívnych a zodpovedných dôchodcoch, ochotných v ranných hodinách strážiť bezpečnosť detí pri prechádzaní cez vozovku.

            Pomocníci v reflexných vestách vybavení typickými svetelnými „lízatkami“ pristupujú k svojej úlohe viditeľne profesionálne a riadia dopravu presne tak, ako to robia mestskí policajti. Chodcov pred priechodmi združujú do skupiniek a na vozovku ich vpúšťajú v pravidelných intervaloch – aby sa zvýšila ich bezpečnosť a zároveň zachovala plynulosť premávky v rannej špičke. Podľa náčelníka mestskej polície Ivana Jurkoviča sú s činnosťou dôchodcov na priechodoch po prvých týždňoch spokojní: „Súčasné riešenie vnímajú pozitívne samotní chodci, najmä rodičia detí, ktorým sa zvýšila bezpečnosť na doteraz neregulovaných priechodoch.“

            Mestskí policajti tak majú po novom zabezpečené aj priechody na Mierovom námestí a na Kláštornom námestí (pri Srdiečku). Dôchodcov môžete stretnúť pred ZŠ J. Dérera a na Mierovom námestí pri autobusovej zastávke v blízkosti okresného súdu. Vzhľadom na dobré ohlasy budú v práci pokračovať aj naďalej. „Ak bude požiadavka obsadiť ďalšie priechody, budeme sa tým zaoberať,“ dodáva náčelník I. Jurkovič.

            Polícia pritom aktívnych dôchodcov nevyužíva len pri rannej špičke počas školských dní na priechodoch pre chodcov. S ich pomocou sa počíta aj pri usmerňovaní vodičov počas celomestských podujatí. Policajti zároveň hovoria, že výpomoc tohto charakteru nemusia vykonávať len starobní dôchodcovia, ale za istých okolností aj invalidní.

            Je nepochybné, že peniaze za túto pomoc sú príjemným prilepšením k dôchodku, ale je to len bonus. Hlavnou motiváciou je možnosť pomôcť iným, a tak byť potrebný. Viaceré štúdie pritom dokazujú, že práve zapájanie seniorov či invalidných dôchodcov do pomoci iným má nielen prínos pre spoločnosť samotnú, no tiež dokáže výrazne zvýšiť kvalitu života dôchodcov. Človek je tvor spoločenský a potrebuje byť potrebný. O to cennejšie sú takéto projekty.

Text: J. Hargaš, foto: S. Osuský

Ďalšie
Voľný čas
Podujatia
18. 7. 2024
Modelárska šou už tento víkend

Prvé tohoročné letné stretnutie leteckých modelárov sa uskutoční už tento víkend (20. a 21. júla).…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Cyklotrasy: otázky verejnosti (3)

Náš seriál opravidlách cestnej premávky na cyklotrasách avich okolí pokračuje ďalším dielom. Znovu…

Zobraziť celý článok