25. 9. 2013
Do tmy sa píše Bielou pastelkou - prispieť môžete už dnes
Ceruzka s bielou tuhou – pre niekoho nepraktická vec, pre iného dôležitý symbol, ktorý ukazuje cestu v tme. Zoznámte sa s Bielou pastelkou. V stredu 25. septembra sa k pomoci ľuďom, ktorí prichádzajú o zrak postupne, nevidia od narodenia alebo sa vo večnom šere ocitli po autonehode, môžete pridať aj vy. Stačí, ak si od dobrovoľníkov v uliciach, ktorí budú oblečení v tričkách s nápisom Biela pastelka a v rukách ponesú zapečatenú pokladničku, kúpite spinku s vyobrazením ceruzky za symbolické 1 €. Pomôcť však môžete už teraz poslaním SMS správy v hodnote 2 € na číslo 820 alebo ľubovoľným vkladom na účet číslo 4030016212/3100 až do konca roka. Dobrovoľníci z radov študentov sa počas dnešného dňa pohybujú aj po uliciach Malaciek.

Vracia nevidiacich do života
Zbierku Biela pastelka organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska od roku 2002. Jej hlavným cieľom je pomôcť ľuďom s ťažkým zrakovým postihnutím viesť plnohodnotný život, v ktorom môžu študovať, pracovať, športovať, mať rodinu a priateľov. Biela pastelka pomáha nevidiacim vrátiť sa do života, a to doslova: vďaka jej výnosu môžu odborníci bezplatne poskytovať poradenstvo pri vyrovnávaní sa s postihnutím, pomáhajú nevidiacim a slabozrakým pri výbere pomôcok, učia ich chodiť s bielou palicou či pracovať na počítači, ktorý hovorí. Pomáhajú tiež blízkym ľudí so zrakovým postihnutím, ktorí chcú byť čo najústretovejší, no nevedia, ako na to.

Koncert za dobrú vec
V deň zbierky 25. 9. čas sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave od 11.00 až do neskorého večera koná koncert, na ktorom vystúpia Martin Harich, Marián Greksa a Greksabat, Bukasový masív, Jumble, huslistky G-Strinx, nevidiaci raperi NH6, skupina Družina s Petrou Humeňanskou a ďalší. Pripravené sú aj rôzne sprievodné podujatia, vyskúšať si môžete chôdzu s bielou palicou s klapkami na očiach, jazdu na tandemovom bicykli, stolný tenis pre nevidiacich, predvedú sa tiež psy z výcvikovej školy pre vodiacich psov. Najmä pre starších môže byť zaujímavé bezplatné vyšetrenie očného pozadia, vďaka ktorému sa dá včas odhaliť vekom podmienená degenerácia makuly a predísť tak možnej strate zraku. Aktuálny program podujatia nájdete na www.bielapastelka.sk.

-ts-
Ďalšie
Šport
23. 5. 2024
Boxer Niko Sivák má republikový bronz

Komárno, 204 boxerov z 51 oddielov zcelého Slovenska – to boli majstrovstvá Slovenska vboxe žiakov…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
23. 5. 2024
Okresný súd Malacky vyhlasuje výberové konanie na pozíciu vyšší súdny úradník

Okresný súd Malacky informuje o voľnom štátnozamestnaneckom mieste v dočasnej štátnej službe vo…

Zobraziť celý článok