16. 7. 2013
Do nemocnice už len s hotovosťou
Z areálu malackej nemocnice minulý týždeň zmizol jediný bankomat. Možno ho nevyužívalo toľko ľudí ako niekde v meste na ulici plnej obchodov, ale určite príležitostne poslúžil pacientom, ktorých prekvapil nejaký nečakaný poplatok a nemali pri sebe dostatočnú hotovosť. Situácia pre ľudí je o to nepríjemnejšia, že nemocnica je pomerne ďaleko od centra a v jej blízkosti sa žiadny iný bankomat nenachádza.

„Slovenská sporiteľňa požiadala o jeho demontovanie v dôsledku nerentability prevádzky. My sme sa odvolali s odôvodnením, že jeho prevádzka má zmysel pre pacientov, a rovnako aj pre zamestnancov. Napriek našej snahe ho bez upovedomia minulý týždeň odmontovali,“ dozvedeli sme sa od Z. Kovaľovej, manažérky marketingu a PR Nemocničnej, a. s., ktorá spravuje nemocnicu v Malackách.

Slovenská sporiteľňa tvrdí, že bankomat v nemocnici patril k najmenej využívaným na Slovensku. Podľa hovorcu Slovenskej sporiteľne Š. Frimmera priemerný počet výberov dlhodobo nedosahoval ani 30 % priemeru Slovenska. Banka sa preto rozhodla presunúť bankomat do inej lokality, kde ho bude môcť využívať viac klientov. Urobila tak po vypovedaní zmluvy 9. júla 2013.

Je pochopiteľné, že banka sa ako ekonomický subjekt musí správať čo najefektívnejšie. Súkromným subjektom (akciovou spoločnosťou) je aj nemocnica v Malackách, no rozdiel je v tom, že je poskytovateľom zdravotníckych služieb, teda služieb vo verejnom záujme. Umožniť pacientom dostať sa k peniazom by teda z pohľadu pacienta mohlo byť službou, ktorú poskytovateľ platenej zdravotníckej starostlivosti v prípade nerentabilnosti dofinancuje.

Nemocnica má však aj iné možnosti: „Súkromné zdravotnícke zariadenie v Malackách sa môže s požiadavkou o umiestnenie bankomatu obrátiť na inú banku,“ konštatuje Š. Frimmel zo Slovenskej sporiteľne a pridáva aj radu, ktorej aplikáciu by mnohí pacienti s radosťou privítali. „Keďže v súčasnosti už veľa ľudí preferuje bezhotovostné platenie, riešením je aj možnosť platenia prostredníctvom POS terminálov.“

T. Búbelová; Foto: -nemocnicna-

      
Ďalšie
Bezpečnosť
Oznamy
14. 6. 2024
Dnes o 12.00 h bude skúška sirén

V piatok 14. júna sa o 12.00 h na celom území Slovenska uskutoční preskúšanie varovnej siete sirén…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Rozvoj
13. 6. 2024
Podcast MALACKY NAHLAS - 7. diel

Vďaka dotácii vyše 1,5 milióna eur sa bude revitalizovať vnútroblok na Záhoráckej. Čo všetko to…

Zobraziť celý článok