12. 8. 2013
Do Malaciek sa vracajú motocyklové preteky

22. septembra sa na mestskom okruhu v Malackách uskutočnia motocyklové preteky pod názvom Memoriál Arnolda Gašpara. Podujatie bude súčasťou seriálu Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky v cestných pretekoch historických motocyklov.

Organizátorom pretekov je združenie Racing Club Záhorák, za ktorým sa skrývajú známe osobnosti z histórie motocyklového športu, veď pamätníkom slovenskej pretekárskej histórie mená ako Blusk či Haranta určite niečo hovoria. Na pretekárov čaká 1480 metrov dlhá trať v šírke 6 – 10 metrov, ktorej štart bude na Radlinského ulici pred mestským úradom a jazdiť sa bude v protismere hodinových ručičiek. Presný detail trate nájdete na mapke vo fotografiách.

Organizátori majú v týchto dňoch plné ruky práce. „Stále je čo robiť, prípravy pokračujú na plné obrátky,“ vraví Ľubomír Haranta z organizačného výboru. „S políciou musíme doriešiť uzávierky komunikácií a obchádzky, potom nás čakajú opravy ciest, na niektorých miestach budeme opravovať asfaltový povrch. Moje veľké poďakovanie patrí rodine Vladimíra Bluska, bez ktorého by sa toto podujatie vôbec nemohlo konať. Ich zanietenie pre tieto preteky je obrovské a pre uskutočnenie sa tohto podujatia rozhodujúce,“ vyjadruje vďačnosť Haranta a dodáva: „Rovnako nám pomocnú ruku podávajú kopčianski a ďalší, ktorým tiež patrí naša vďaka.“

Pôvodne sa uvažovalo o termíne 14. september. „Z toho nakoniec zišlo, keďže v Českej republike sa posúval termín pretekov v Kyjove, ktoré mali byť pôvodne o týždeň skôr,“ vysvetľuje Haranta. „Preto sme určili termín v nedeľu 22. septembra, čo je týždeň pred pretekmi v Holíči. Pôjde o jednodňové podujatie rovnako ako v Holíči. Veríme, že pretekárov a návštevníkov prilákame už na sobotu večer, v súčasnosti plánujeme spoločenský program.“
Z histórie pretekov v Malackách
Prvé motocyklové preteky sa v Malackách uskutočnili 30. mája v roku 1971 pod názvom Rýchlostné preteky sériových motocyklov. Jazdilo sa v triedach 50, 125 a 250 cm3. Celkovo štartovalo 20 jazdcov, z toho trinásť Malačanov. Od roku 1972 už boli päťdesiatky súčasťou majstrovstiev Slovenska, preteky sa konali v strede mesta, no od roku 1973 sa pre prestavbu križovatky presťahovali mimo centra, o rok neskôr tu už štartovali aj pretekárske špeciály. Do centra mesta sa podujatie vrátilo v roku 1978. V roku 1983 sa tu v kubatúre 50 cm3 (o rok neskôr ju nahradili osemdesiatky) jazdilo už o body do federálnych československých majstrovstiev. Na trati sa počas šestnástich ročníkov predstavila celá slovenská špička na čele s Petrom Balážom, Rudolfom Mitošinkom, Ernestom Korčákom, svoj debut na okruhoch tu v sedemdesiatych rokoch zažil Pavol Dekáne. V Malackách bolo v prvých ročníkoch špecialitou, že sa tu počas jednej sezóny konali aj dve podujatia, na jar a na jeseň. Celú históriu malackých pretekov odštartoval ako riaditeľ už v spomínanom prvom ročníku 1971 Arnold Gašpar, s ktorého menom bola spätá celá história okruhu. Aj preto si súčasní organizátori z Racing Clubu Záhorák chcú uctiť jeho pamiatku práve týmto podujatím, ktoré ponesie jeho meno.

Text: Richard Karnok, foto: moto-cup.sk

Ďalšie
Cestovný ruch
22. 5. 2024
TIK je na novom mieste

Turisticko – informačná kancelária mesta už sídli na novej adrese: v pavilóne na Námestí u…

Zobraziť celý článok
Šport
22. 5. 2024
Futbalisti zobrali bod lídrovi

A-tím Žolíka získal zvýjazdu do Zvolena sympatický bod, keď proti priebežnému lídrovi tabuľky…

Zobraziť celý článok