25. 9. 2012
Divadelný sviatok v Malackách

Divadlo na hambálku oficiálne odštartovalo 5. ročník festivalu Zejdeme sa na hambálku už vo štvrtok 19. septembra. Šesť dní nabitých predstaveniami, ale aj plnými sálami, neutíchajúcim potleskom a usmiatymi tvárami. Taký bol divadelný sviatok v Malackách.

Dva večery patrili mladým talentom

Štúdio mladých pre širokú verejnosť bravúrne odohralo predstavenie Radúz a Mahuliena. Na študentov sa prišlo pozrieť plné kino. Jeho sálu návštevníci zaplnili do posledného miesta. Nejedného diváka prekvapili skvelé profesionálne výkony mládežníkov, ktorí hru nacvičil pod vedením Beáty Reifovej. Na záver si spolu vychutnali nekončiaci potlesk a standing ovation. Podobný zážitok ste ale mohli zažiť pri štvrtkovom predstavení Navždy a vždy, s ktorým sa predviedol tanečný a literárno-dramatický odbor ZUŠ. Katarína Trenčanská a Lívia Spustová si pod svoje krídla zobrali talentovaných mladých ľudí, ktorí výborne pobavili divákov. Svedčí o tom aj ďalšie standing ovation a neuveriteľne dobrý pocit, ktorý panoval v Kultúrním domečku počas predstavenia i po ňom. V úvode štvrtkového predstavenia riaditeľka MCK Jana Zetková úprimne poďakovala dlhoročnej bývalej pedagogičke Nadežde Tučkovej, ktorá je v Malackách takpovediac divadelnou mamou. Pripravovala všetkých pedagógov, ktorí sa dnes v Malackách venujú ďalším divadelným generáciám.

Piatok stál za to!

V piatok 20. septembra sa predviedli aj tí najmenší z Divadla na hambálku hrou Kleopatra, v ktorej zablúdili do histórie. No dočkali sme sa aj vystúpenia ostrieľaných malackých ochotníkov. Zahrali najnovšiu inscenáciu Stalo ti to zlato za to?, ktorá pochádza z pera jej režiséra Vladimíra Zeteka. Napísal ju priamo na mieru jej predstaviteľom. Piatkovou bodkou bolo vystúpenie Divadla Oľgy Belešovej a Zuzany Martinkovej. Baby na palube predviedli brilantné „prevleky“. Z dvoch herečiek boli razom štyri, ktoré divákov zasvätili do problémov štyroch rôznych žien.

Improvizačná sobota

Sobotňajší výtvarno-divadelný park vyšiel len z polovice, keďže počasie nedovolilo, aby sa deti vyšantili pri vymaľovávaní veľkých posterov postáv z hier DNH, musela sa táto milá „povinnosť“ odložiť. Prišla však princezná Frmfulína v podaní divadla Jaja a deťom hneď zasvietili očká. V sobotu sa okrem ďalších predstavení konala aj tradičná Improliga, teda súťaž v improvizácii. Súťažili štyri družstvá s názvami Vlož názov, Alfa omega, Skřetci two a ňybičky. Vyhral tím Vlož názov, ktorý tvorili chlapci navštevujúci literárno-dramatický odbor ZUŠ, Samuel Uher, Šimon Čutka a Martin Mašek. Improliga bola spojená s koncertom zoskupenia IN Vivo.

Nedeľná kvalita

 Šnúra predstavení pokračovala aj v nedeľu. Za zmienku iste stojí milé stretnutie s úspešnými malackými recitátormi, ktorému dali organizátori názov Veršobranie. Alfréd Swan sprevádzal prítomných podvečerom s poéziou, v ktorom ste mohli vidieť recitátorov rôznych generácií, ale aj najmladší talent – Barboru Vajglovú. Okrem ďalších sa predstavilo aj Túlavé divadlo Jakuba Nvotu, ktoré nevynechalo ani jeden ročník Zejdeme sa na hambálku. Skalní diváci už vedia, že na toto predstavenie sa prísť oplatí.

Hviezdna bodka

Organizátori tento rok predĺžili festival až do pondelka. A veruže to bol krásny záver. Vo večernom predstavení Rozhodcovia sa blysli mená ako Maštalír, Kobielsky a Bystriansky.

Súčasťou festivalu boli i predstavenia pre školy, o ktoré sa postarali všetci divadelní mládežníci. No a ak sa aj po prečítaní predchádzajúcich riadkov pýtate, či to stálo za to, my odpovedáme: jednoznačne áno a už teraz sa tešíme na ďalší ročník.

Text, foto: N. Slobodová

Ďalšie
Práca
Oznamy
9. 7. 2024
Centrum voľného času hľadá vychovávateľa

Centrum voľného času v Malackách hľadá kreatívneho, všestranného, flexibilného, zodpovedného,…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
8. 7. 2024
Vojtech Planka vystúpil na Gerlach

Rekreačný bežec a zanietený turista Vojtech Planka zdolal pred pár dňami Gerlachovský štít. Vôbec…

Zobraziť celý článok