9. 12. 2011
Digitalizácia kina už odštartovala

Najnovšie číslo Malackého hlasu (č. 21/2011) informovalo o tom, že digitalizácia malackého kina sa stane realitou. Najprv však len inštalovanie 2D systému. No v týchto dňoch je už pravdou, že na začiatku roka budeme mať v Malackách aj 3D. Spoločnosť Nafta, a. s., sa totiž rozhodla dofinancovať chýbajúce prostriedky, a to vo výške 8875 €.

V súčasnosti sa stále menej vyrábajú filmové kópie na 35-milimetrových filmoch. Vyhliadky pre malé mestské kiná, ktoré neprejdú v krátkom čase digitalizáciou, sú preto pesimistické. Distribúcia snímok na digitálnych nosičoch je oveľa lacnejšia a efektívnejšia. Navyše kvalita 35-milimetrového filmu prepravou a používaním rýchlo klesá a veľké spoločnosti podnikajúce v tomto priemysle apelujú na čo najrýchlejšiu digitalizáciu kín, ktorá je v podstate neodvratným procesom. V horizonte niekoľkých rokov budú audiovizuálne diela len v digitálnej forme a terajšie zabezpečenie kín neumožňuje publikovať takéto formáty.

Digitalizovať alebo zaniknúť?
Digitalizáciou sa podarí zachrániť značnú časť kultúrneho vyžitia v Malackách a dospeje sa aj k zvýšeniu kvality ponúkaných produktov. Obyvatelia tak už nebudú musieť vycestovať za premiérovými filmami v digitálnej kvalite do Bratislavy, alebo čakať na ich premietnutie doma oneskorene o 4 až 6 týždňov. Ak by sa digitalizácia v blízkej budúcnosti nepretavila do reality, zánik malackého kina by sa stal skutočnosťou. Vďaka sponzorom, ktorí sa rozhodli zachrániť malacké kino, sa dnes už digitalizuje a realizuje prvá etapa zahŕňajúca 2D systém. Ten stojí 90 942 €. Inštalácia 3D systému si vyžiadala ďalších 18 933,6 €.

Kto prispel?
Zdigitalizovanie malackého kina  finančne podporili Audiovizuálny fond sumou 34 000 €, taktiež Bratislavský samosprávny kraj (2000 €) a spoločnosť Pozagas (35 000 €). Tento projekt sa uskutočňuje aj vďaka finančnej podpore spoločnosti Nafta, a. s., ktorá najprv venovala 30 000 € a neskôr sa rozhodla projekt dofinancovať chýbajúcou sumou 8875 €.


Od januára v 3D
Slávnostné otvorenie staronového kina sa uskutoční 12. januára. Premietať v 2D sa však začne už 5. 1. a prvý film v 3D si budú diváci môcť pozrieť 13. 1. Ceny lístkov určujú filmové spoločnosti a kino má možnosť si ceny zvyšovať. Riaditeľka MCK však ubezpečuje, že markantne stúpať nebudú. Lístok na premietanie filmu v 2 D bude stáť približne 3 € a v 3D 6 €. Digitálny obraz bude zobrazovať digitálny projektor Christie CP2210, 3D obraz sprostredkuje aktívny systém Xpand s okuliarmi Xpand X101, ktoré sú aj v detských veľkostiach, a o zvuk sa postará systém Dolby digital surround EX. Ten je v kine už od roku 2010. V Malackách bude naďalej možné premietanie aj 35 mm kinofilmov.

N. Slobodová/A. Ševerová
foto: S. Osuský

Ďalšie
Spoločnosť
1. 6. 2023
Verejnosť proti humanitárnemu centru

Na rokovanie mestského zastupiteľstva 30. mája prišli obyvatelia mesta vo vyššom počte než obvykle…

Zobraziť celý článok
Zdravotníctvo
31. 5. 2023
Urgentný príjem v Nemocnici Malacky pokračuje

Nemocnica Malacky predlžuje činnosť urgentného príjmu. Na spoločnom postupe sa dohodlo vedenie…

Zobraziť celý článok