9. 12. 2011
Digitalizácia kina už odštartovala

Najnovšie číslo Malackého hlasu (č. 21/2011) informovalo o tom, že digitalizácia malackého kina sa stane realitou. Najprv však len inštalovanie 2D systému. No v týchto dňoch je už pravdou, že na začiatku roka budeme mať v Malackách aj 3D. Spoločnosť Nafta, a. s., sa totiž rozhodla dofinancovať chýbajúce prostriedky, a to vo výške 8875 €.

V súčasnosti sa stále menej vyrábajú filmové kópie na 35-milimetrových filmoch. Vyhliadky pre malé mestské kiná, ktoré neprejdú v krátkom čase digitalizáciou, sú preto pesimistické. Distribúcia snímok na digitálnych nosičoch je oveľa lacnejšia a efektívnejšia. Navyše kvalita 35-milimetrového filmu prepravou a používaním rýchlo klesá a veľké spoločnosti podnikajúce v tomto priemysle apelujú na čo najrýchlejšiu digitalizáciu kín, ktorá je v podstate neodvratným procesom. V horizonte niekoľkých rokov budú audiovizuálne diela len v digitálnej forme a terajšie zabezpečenie kín neumožňuje publikovať takéto formáty.

Digitalizovať alebo zaniknúť?
Digitalizáciou sa podarí zachrániť značnú časť kultúrneho vyžitia v Malackách a dospeje sa aj k zvýšeniu kvality ponúkaných produktov. Obyvatelia tak už nebudú musieť vycestovať za premiérovými filmami v digitálnej kvalite do Bratislavy, alebo čakať na ich premietnutie doma oneskorene o 4 až 6 týždňov. Ak by sa digitalizácia v blízkej budúcnosti nepretavila do reality, zánik malackého kina by sa stal skutočnosťou. Vďaka sponzorom, ktorí sa rozhodli zachrániť malacké kino, sa dnes už digitalizuje a realizuje prvá etapa zahŕňajúca 2D systém. Ten stojí 90 942 €. Inštalácia 3D systému si vyžiadala ďalších 18 933,6 €.

Kto prispel?
Zdigitalizovanie malackého kina  finančne podporili Audiovizuálny fond sumou 34 000 €, taktiež Bratislavský samosprávny kraj (2000 €) a spoločnosť Pozagas (35 000 €). Tento projekt sa uskutočňuje aj vďaka finančnej podpore spoločnosti Nafta, a. s., ktorá najprv venovala 30 000 € a neskôr sa rozhodla projekt dofinancovať chýbajúcou sumou 8875 €.


Od januára v 3D
Slávnostné otvorenie staronového kina sa uskutoční 12. januára. Premietať v 2D sa však začne už 5. 1. a prvý film v 3D si budú diváci môcť pozrieť 13. 1. Ceny lístkov určujú filmové spoločnosti a kino má možnosť si ceny zvyšovať. Riaditeľka MCK však ubezpečuje, že markantne stúpať nebudú. Lístok na premietanie filmu v 2 D bude stáť približne 3 € a v 3D 6 €. Digitálny obraz bude zobrazovať digitálny projektor Christie CP2210, 3D obraz sprostredkuje aktívny systém Xpand s okuliarmi Xpand X101, ktoré sú aj v detských veľkostiach, a o zvuk sa postará systém Dolby digital surround EX. Ten je v kine už od roku 2010. V Malackách bude naďalej možné premietanie aj 35 mm kinofilmov.

N. Slobodová/A. Ševerová
foto: S. Osuský

Ďalšie
Práca
Oznamy
12. 4. 2024
Materská škola hľadá zamestnanca na pozíciu učiteľ/ka

Materská škola, Jána Kollára 896, 901 01  Malacky  informuje o voľnom pracovnom mieste. Názov…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
História
12. 4. 2024
Boli sme sa pozrieť na Enigmu z Malaciek

20. marca sa vBrne začala výstava, ktorej hlavnou hviezdou je stroj Enigma, pochádzajúci zleteckej…

Zobraziť celý článok