14. 6. 2012
Deň krivých zrkadiel opäť aj v Malackách
12. jún je už tradične Dňom krivých zrkadiel na Slovensku. Je to deň, keď sa na mnohých miestach SR organizujú akcie v záujme zmeny postoja verejnosti voči ľuďom s mentálnym postihnutím. Okrem Bratislavy sa akcie v rámci 7. ročníka Dňa krivých zrkadiel konali aj v Malackách, Tornali, Nitre, Komárne, Trenčíne, Stropkove, Gelnici, v Nových Zámkoch, Spišskej Novej Vsi a v Prešove. Všade návštevníci obdivovali a kupovali si originálne výrobky z rúk ľudí s mentálnym postihnutím, vyrobené v chránených dielňach či rehabilitačných strediskách.

Ani Malacky neboli výnimkou. Občianske združenie Svitanie ZPMP pripravilo na Kláštornom námestí naozaj príjemné popoludnie. Okoloidúci sa mohli pozrieť do krivého zrkadla, potešiť sa vystúpením klientov Vstúpte, n. o., a divadelníčok z MCK. Cieľom bolo priblížiť život ľudí s mentálnym postihnutím tým, ktorí sú zdraví a ktorí žiadne postihnutie nemajú. „Pri pohľade do pokriveného zrkadla vyzeráme neforemní, máme široké oči, vykrivené ústa, krivé čelo, no sme to stále my. V srdci sa nemeníme, hoci nás pohľad do zrkadla núti myslieť si niečo iné. Deň krivých zrkadiel upozorňuje na to, že hoci ľudia s postihnutím vyzerajú inak, vo svojom vnútri sú rovnakí ako my, s rovnakými potrebami, túžbami a plánmi,“ povedala M. Ambrušová zo Vstúpte, n. o.

Občianske združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím Svitanie a jeho nezisková organizácia Vstúpte, n. o. sa i takýmito aktivitami snažia priblížiť svet ľudí s postihnutím nám všetkým. Záhoráci, a medzi nimi aj Malačania, však svojou prítomnosťou podporili aj centrálne podujatie Dňa krivých zrkadiel v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí. Zúčastnili sa na ňom klienti a pracovníci Domu Svitania v Jakubove. Mottom tohtoročného stretnutia bolo: „Sme takí istí ako vy – chceme žiť s vami“. Podujatie zorganizovalo Združenie na pomoc ľudí s mentálnym postihnutím v SR za podpory Ministerstva kultúry SR, Mestskej časti Bratislava – Staré mesto, nadácie Dalkia a Klost.  Bohatým programom, ktorý sa začal o 14.00 h sprievodom za zvuku bubnov, sprevádzala Patrícia Jarjabková-Garajová. Tohtoročný Deň krivých zrkadiel bol súčasťou kampane Nechcem, ale musím… (www.nechcemalemusim.sk).

Text: T. Búbelová; Foto: Vstúpte, n. o., Dom Svitania
Ďalšie
Šport
18. 4. 2024
Stolnotenisová mládež boduje

Stolnotenisová mládež sa za ostatné týždne zúčastnila dvoch turnajov. Spomedzi reprezentantiek a…

Zobraziť celý článok
Šport
17. 4. 2024
Záhoráci budú bojovať v skupine o 5. – 8. miesto. S Považskou Bystricou…

V stredu 10. apríla odohrali hádzanári Záhoráci Stupava/Malacky domáci extraligový zápas s…

Zobraziť celý článok