29. 5. 2018
Čo ukrýva sološnická krypta?
Na Slovensku sa nachádza viacero krýpt, ktoré historici postupne odkrývajú a skúmajú. Jedna z nich je v kostole Všetkých svätých v Sološnici. Do Mestského centra kultúry v Malackách o nej prišli porozprávať antropologička Michaela Dörnhöferová a archeológ Jozef Urminský.

Predpokladá sa, že práve v sološnickej krypte by mal byť pochovaný Melichar Balaša – majiteľ Plaveckého hradu, hontiansky a tekovský župan, kapitán uhorských vojsk a lúpežný rytier, o ktorom sa zachovalo množstvo povestí. „Predmetom nášho najväčšieho záujmu bolo zistiť,  či tam nájdeme kostrové pozostatky Melichara Balašu, prípadne jeho prvej manželky Heleny Zrínskej. A zároveň aj celkovo preskúmať, kto je pochovaný v tejto krypte,“ ozrejmila antropologička.

Sološnický kostol  
Prvá zmienka o kostole pochádza z roku 1501. Jeho skoršia podoba nie je známa. Vie sa však že v roku 1699 prešiel radikálnou prestavbou a že by mal skrývať ešte jednu kryptu umiestnenú pod hlavným oltárom. Prítomnosť krýpt v kostole naznačovali aj vmurované náhrobné kamene. Jeden patrí Helene Zrínskej a druhý Melicharovi Balašovi, ktorý síce zomrel vo Viedni, ale jeho syn ho nechal previezť do Sološnice. Zaujímavosťou náhrobku je zubria hlava, erb Balašovcov, iniciály MB a nápis, ktorý až mrazí: Dnes mne, zajtra tebe.

Odkrytie krypty
Sološnickú kryptu prvýkrát otvorili v roku 1958, vtedy však nešlo o odborné preskúmanie. Neskorší výskum v septembri 2011 inicioval vtedajší sološnický farár Edward Zakowicz. Za pomoci obrazového materiálu mohli návštevníci prednášky v MCK vidieť, ako to v krypte vyzeralo po jej odkrytí  a ako prebiehali práce. Antropologička upozornila na lebku  umiestnenú  na rakve, čo svedčí o tom, že v krypte neboli prví: „Nedá sa povedať, že by tam bol nejaký veľký zásah, ale pri pár detailoch vidno, že tam už pred nami niekto bol.“
Okrem kostrových pozostatkov sa našlo v krypte i mnoho ďalších vzácnych predmetov – čižmy, čiapka, lajblík, mosadzné pečatidlo s motívom kvetov, drevený kríž, postriebrené gombíky, kožené predmety, obal modlitebnej knižky s mariánskym motívom, ružence, medailóniky či náhrdelníky.
 
Kto je v krypte pochovaný?
Výskumom sa zistilo, že v krypte bolo pochovaných 21 ľudí. Zatiaľ sa podarilo identifikovať 12 mužov, tri ženy a dve deti. U ostatných štyroch nie je jasné, či išlo o osoby mužského alebo ženského pohlavia. „Predpokladáme, že nie všetky hroby, ale mnohé z nich patrili  vyššej spoločenskej vrstve. Pre nás zatiaľ anonymné osoby. Nevieme ich stotožniť, nevieme im priradiť konkrétne meno a teda ani ľudský osud, ale v prípade niektorých máme indície,“ povedal archeológ J. Urminský.

Nachádzajú sa v krypte i pozostatky Melichara Balašu?
K najčastejšie kladenej otázke antropologička odpovedá: „Predpokladá sa, že práve v tejto krypte by mal byť pochovaný Melichar Balaša. Nie je však jednoduché identifikovať kostrové pozostatky, pokiaľ priamo nemáte záznam o tom, či naozaj v tej krypte je. Tie záznamy boli čiastočne zničené, takže nejaké písomnosti, ktoré by nám povedali, že určite je tu, sa nedochovali.“ Pri identifikácii by mohlo pomôcť porovnanie nájdených kostrových pozostatkov s pozostatkami identifikovaných príslušníkov rodiny. „Priestor pre takúto analýzu by teoreticky mohol priniesť rozbor pozostatkov Melicharovho synovca, významného predstaviteľa renesančnej  ľúbostnej poézie Valentína Balašu, ktorý je pochovaný v rímsko-katolíckom kostole v dedinke Hybe,“ dodal na záver J. Urminský.

Text: N. BednárikováĎalšie
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Cyklotrasy: otázky verejnosti (3)

Náš seriál opravidlách cestnej premávky na cyklotrasách avich okolí pokračuje ďalším dielom. Znovu…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Klub vodných športov Ocean s kvalifikáciami na majstrovstvá SR

Jarnú časť sezóny ukončil Klub vodných športov Ocean úspešnou kvalifikáciou na majstrovstvá SR…

Zobraziť celý článok