28. 4. 2010
Čo odhalí kaštieľ počas Prvomájových Malaciek 2010

Veľkoplošné bannery, plagáty aj letáky s programom už lákajú ľudí na tradičné podujatie Prvomájové Malacky 2010, ktoré sa budú konať už po desiaty raz. Pracovníci mesta a menších obecných služieb kosia trávu v Zámockom parku a upratujú sčasti zrekonštruovaný kaštieľ, kde vrcholia posledné úpravy pred otvorením jeho brány pre verejnosť. Na čo sa návštevníci v kaštieli môžu tešiť sme sa spýtali priamo primátora mesta Jozefa Ondrejku.

„Na nádvorí bola odhalená studňa a začali sme s jej rekonštrukciou. Zatiaľ je dostavaná po úroveň terénu, no chceme stavbu zdvihnúť nad terén. Okolo studne sa našiel vchod do siete podzemných chodieb. Návštevníci ho uvidia cez veľkú kovovú mrežu, na ktorej bude osadená replika pôvodnej sochy jeleňa. Podľa dostupných podkladov ju zrekonštruoval akademický sochár Juraj Gavula,“ hovorí J. Ondrejka.

Ľudia podľa neho budú zvedaví, ako sa časť ruiny zmenila na nepoznanie. Interiér zdobí nové schodisko s kovaným zábradlím, upravené v duchu pôvodiny, nové sú fasády aj okná, na chodbách je položená dlažba a drevené podlahy v miestnostiach sa budú môcť položiť, až keď stavba vyschne. „V celej novej časti je zabudované podlahové kúrenie, štyri podlažia spája moderný výťah a mysleli sme aj na sociálne zariadenia,“ dodal primátor.

Zvedavosť podnecuje aj najväčšia zrekonštruovaná sála, ktorá bude zariadená nábytkom z čias Pálfiovcov zo Slovenského národného múzea – Múzea Červený Kameň. „Na chodby dvoch podlaží chceme umiestniť početné parohy jelenej zveri, nezištne zapožičané zo súkromnej zbierky pána Milana Juricu. Drevené podstavce pod ne bez nároku na odmenu vyrobil ďalší Malačan, ktorý nechcel byť menovaný. Patrí im naša vďaka,“ pokračuje J. Ondrejka.

Atmosféru prehliadok kaštieľa počas Prvomájových Malaciek umocnia sprievodcovia v dobových kostýmoch. Všetky zmeny, ktoré sa v objekte udiali od vlaňajška, boli hradené z fondov EÚ, zo sponzorských darov, čiastočne z rozpočtu mesta a z verejnej zbierky. „Verím, že darcov prehliadka uspokojí a zhodnotia, že ich príspevky boli použité naozaj účelne. Pre ostatných môže byť inšpiráciou a príležitosťou prispieť na ďalšiu obnovu vzácnej kultúrnej pamiatky,“ vyslovil svoje želanie primátor mesta a tlmočil svoje srdečné pozvanie všetkým, ktorí majú svoje mesto radi.

Text, foto: Tatiana Búbelová 
      

Ďalšie
Šport
1. 3. 2024
Mladí stolní tenisti nám robia radosť

Naši talentovaní stolní tenisti majú vposlednom období viacero úspešných vystúpení. Najmladšie…

Zobraziť celý článok
Šport
1. 3. 2024
15 titulov majstrov kraja pre AC Malacky

Pred časom sme informovali oúspešnom vystúpení atlétov AC Malacky počas prvej časti majstrovstiev…

Zobraziť celý článok