1. 10. 2013
Čipovanie očami veterinárov
Máte doma psa, mačku alebo fretku? Ak áno, istotne ste sa v predchádzajúcich týždňoch venovali téme čipovania. Posledný termín, dokedy mali byť tieto zvieratá zo zákona začipované, bol 30. 9. 2013. Od dnešného dňa (1. 10. 2013) za nesplnenie zákonnej povinnosti hrozia majiteľom vysoké pokuty. Ako pocítili tlak termínu veterinári v Malackách a okolí?

MVDr. Martin Parnica, Malacky
“Ľudia chodili naozaj veľa, hoci sme nesledovali, koľko zvierat sme očipovali. Neviedli sme samostatnú evidenciu, ale každé zviera má záznam vo svojej evidencii. Majitelia psov väčšinou najskôr s čipovaním vyjadrovali nesúhlas, no po vysvetlení pozitív málokto zostal negatívne naladený. Pristupovali sme k nim individuálne, na každého platil iný argument. V živote sa vyskytnú rozličné situácie. Môžete byť napríklad napadnutý čipovaným zvieraťom – a tu sa dá vyvodiť aj trestnoprávna zodpovednosť. Čipovanie u nás stálo 25 €.

MVDr. Monika Martinková, Rohožník
„Včera som čipovala do 21.00 h. Chodilo veľmi veľa ľudí, ktorých už tlačil termín. Od 14. 9., teda za dva týždne, som začipovala 382 zvierat, z toho 90 % psov. Chodili ku mne, ale mala som aj výjazdy do iných obcí v okrese. Reakcie ľudí boli tak pol na pol. Jedni akceptovali novinku bez pripomienok, druhí sa hnevali a namietali zbytočné vyťahovanie peňazí z vreciek majiteľov zvierat. Najviac ich irituje, že čipovanie je povinné. Osobne by som hlasovala za dobrovoľnosť pri tomto úkone, aj keď je podľa mňa užitočný. Zákon hrozí pokutou  aj veterinárom, keďže od 1. 10. 2013 nesmieme zaočkovať proti besnote psa, ktorý nie je začipovaný. Hrozba pokút pre nás je však oveľa vyššia a nezákonným konaním by sme riskovali odobratie licencie. Cena za čipovanie u mňa bola 15 €.

MVDr. Ingrid Valábková, Stupava
„Medzi ľuďmi funguje osveta a dávali si zvieratá čipovať priebežne už dlhší čas, no v posledných dňoch bola návštevnosť naozaj zvýšená. Podľa záznamov viem zistiť počet začipovaných zvierat, no nie okamžite v tejto chvíli. Po čipovaní sa hneď uskutoční  registrácia v Centrálnom registri spoločenských zvierat, ktorý spravuje Komora veterinárnych lekárov. Chybou je, že ľudia nechápu, prečo je to povinné, no po primeranom vysvetlení väčšina počas chvíľky zmenila názor a zrazu boli veľmi ústretoví. Úkon u nás stál 20 €.“

Tatiana Búbelová       
Ďalšie
Šport
23. 5. 2024
Boxer Niko Sivák má republikový bronz

Komárno, 204 boxerov z 51 oddielov zcelého Slovenska – to boli majstrovstvá Slovenska vboxe žiakov…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
23. 5. 2024
Okresný súd Malacky vyhlasuje výberové konanie na pozíciu vyšší súdny úradník

Okresný súd Malacky informuje o voľnom štátnozamestnaneckom mieste v dočasnej štátnej službe vo…

Zobraziť celý článok